- Lidstvo v uplynulých týdnech pozorovalo kometu Nishimuru
- Vědci se domnívají, že vznikla na okraji Sluneční soustavy
Nedávno objevená zelená kometa Nishimura přežila blízké setkání se Sluncem a vydala se na cestu zpět do vnějších částí sluneční soustavy. Vrátí se ještě někdy?
Nepřehlédněte: PanzerGlass představil nový kryt pro iPhone 15. Telefon v něm přežije pád z 3,6 metru
Na obloze se zjevila Nishimura
Kometu Nishimura, známou také jako C/2023 P1, spatřil 12. srpna japonský amatérský astronom Hideo Nishimura. Ledový objekt se vyznačoval jasně zelenou září způsobenou vysokým obsahem dikarbonu v komě – oblaku plynu a prachu, který obklopuje jeho pevné jádro.
Trajektorie komety původně naznačovala, že by se mohlo jednat o mezihvězdný objekt, jako byl Oumuamua nebo kometa 2I/Borisov. Další pozorování však ukázala, že ve skutečnosti má extrémně eliptickou dráhu, která ji do vnitřní sluneční soustavy přivádí pouze jednou za 430 let, než se stočí kolem Slunce a vrátí se do Oortova oblaku – zásobárny komet a dalších ledových objektů za oběžnou dráhou Neptunu.
Nishimura se v průběhu 12. září nejvíce přiblížila k Zemi a prolétla od nás ve vzdálenosti 125 milionů kilometrů, což je zhruba 500násobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.
A v neděli 17. září dosáhla perihélia, neboli nejbližšího bodu ke Slunci, když se k naší domovské hvězdě přiblížila jen na vzdálenost 33 milionů kilometrů.
Průlet kolem Slunce kometa přežila
Průlety kolem Slunce mohou být pro komety smrtící. Podle serveru Spaceweather.com se však zdá, že Nishimura z toho vyšla bez úhony. Kometa je nyní viditelná pouze nad obzorem krátce před východem nebo krátce po západu Slunce.
Září také mnohem slaběji než při svém přiblížení k Zemi, kdy byla dobře viditelná i pouhým okem. V důsledku toho dnes potřebujete výkonný dalekohled nebo specializované astrofotografické vybavení, abyste kometu slušně spatřili.
Někteří odborníci se domnívají, že Nishimura by mohla být součástí letošního meteorického roje Sigma-Hydrids, který vrcholí na začátku prosince, píše astronomický zpravodajský web EarthSky.
Pokud tomu tak je, pak by průlet Nišimury mohl způsobit, že letošní roj bude mnohem aktivnější a vizuálně zajímavější než obvykle.
Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Live Science, Newsweek, Mirror, Live Science