- NASA chystá sondu Psyche
- V říjnu ji vyšle ke kovové planetce
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) finišuje start mise k asteroidu Psyche 16, který dosahuje průměru 220 kilometrů a obsahuje mnoho vzácných kovů, jako je železo, nikl a dokonce zlato. Takové množství drahých kovů by lidstvu při současné poptávce vystačilo na miliony let.
Nepřehlédněte: Webbův teleskop nahlédl do hypnotických spirálních ramen Vírové galaxie
NASA se chystá prozkoumat tajemný kovový asteroid
Asteroid Psyche 16 leží v asteroidovém pásu mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru. Jde o velkou planetku, její průměr čítá zhruba 220 kilometrů. Objevil ji 17. března 1852 italský astronom Annibale de Gasparis v Neapoli. Název dostala po řecké nymfě Psýché.
Vědci se domnívají, že se kdysi mohlo jednat o planetu velkou jako Mars, jejíž vnější kůra byla před miliardami let doslova vypálena kolizemi s jinými asteroidy. Podle serveru Live Science jde o 11. nejmohutnější známou planetku v naší sluneční soustavě, jenže ty větší se většinou skládají z ledu a kamení. Tento asteroid ale skrývá takové množství kovů, hlavně železa, niklu a zlata, že jejich cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky. Podle různých zdrojů jde o částku přesahující hodnotu 10 000 kvintilionů dolarů.
Planetka jménem Psyche 16
Sondu má do vesmíru 5. října letošního roku vynést těžká raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska z kosmodromu Space Launch Complex 39A.
„Soustředíme se na bezpečné dokončení závěrečných mechanických úprav vesmírné družice a přípravu týmu na provoz. Vědci se účastní četných školení, aby byli připraveni. Je to velmi náročné období, ale všichni se těší,“ uvedl vědec z Laboratoře tryskového pohonu (JPL) NASA v kalifornské Pasadeně Henry Stone.
Mars má sonda minout v následujícím roce a na oběžnou dráhu kolem asteroidu se má dostat v lednu 2026, pokud vše půjde podle předběžného plánu. Z ní změří jeho magnetické pole, pořídí snímky a analyzuje neutrony a gama paprsky. Vědci doufají, že pokud bude mise úspěšná, snad lépe pochopí, jak vznikla naše sluneční soustava.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Big Think, Metro, LiveScience
Tak za pár let planetka zmizí 🙂
Máte chybu v odhadované ceně asteroidu Psyche.
Uvádíte 10 000 kvintilionů, ale zdroje bigthink a metro, ze kterých čerpáte, mají po řadě psáno 10 quintillion a 10 000 quadrillion (v angličtině stejné vyjádření téhož čísla). Chyba ale není jen v tom, že jste tyto dva údaje zkombinoval na vašich 10 000 kvintilionů a tím si přidal tři nuly, navíc jste název čísla špatně přeložil.
V angličtině neexistují názvy čísel se zakončením na -arda a řada velkých čísel se oproti češtině rozchází následujícím způsobem:
Milion – million
Miliarda – billion
Bilion – trilion
Biliarda – quadrillion
Trilion – quintillion
Číslo, které se v angličtině nazývá quintillion, v češtině nazýváme trilionem.
Místo 10 000 kvintilionů dolarů (kde jsou ty tři nuly špatně přidané), máte mít všude v textu správně 10 trilionů dolarů, kvůli překladu.
Máte chybu v odhadované ceně asteroidu Psyche. Uvádíte 10 000 kvintilionů, ale zdroje bigthink a metro, ze kterých čerpáte, mají po řadě psáno 10 quintillion a 10 000 quadrillion (v angličtině stejné vyjádření téhož čísla). Chyba ale není jen v tom, že jste tyto dva údaje zkombinoval na vašich 10 000 kvintilionů a tím si přidal tři nuly, navíc jste název čísla špatně přeložil. V angličtině neexistují názvy čísel se zakončením na -arda a řada velkých čísel se oproti češtině rozchází následujícím způsobem: Milion – million Miliarda – billion Bilion – trilion Biliarda – quadrillion Trilion – quintillion Číslo, které se v angličtině nazývá quintillion, v češtině nazýváme trilionem. Místo 10 000 kvintilionů dolarů (kde jsou ty tři nuly špatně přidané), máte mít všude v textu správně 10 trilionů dolarů kvůli překladu.
(Pokus o schválení číslo dva)