- Webbův teleskop nepřestává fascinovat
- Nová fotka zachycuje úchvatnou spirální galaxii
Vírová galaxie, známá také jako M51, je jedním z nejznámějších objektů noční oblohy. Je dostatečně blízko a nápadná na severní obloze, takže amatérští astronomové sdílejí její ohromující snímky již několik desetiletí. Ale to, jak ji zachytil teleskop Jamese Webba (JWST), zatím nikdo nikdy neviděl.
Nepřehlédněte: Zásadní průlom: Indická sonda Vikrám změřila teplotu u jižního pólu Měsíce
Webb se znovu vytáhl
Na novém snímku, který byl vědci NASA zveřejněn během včerejška, můžeme díky JWST nahlédnout do tajů spirální galaxie, která leží asi 27 milionů světelných let od Země. Messier 51 se nachází v souhvězdí Honicích psů. Jedná se o jednu z nejznámějších galaxií vyhledávanou mnoha amatérskými astronomy. Na obloze je tak jasná, že za příznivých podmínek je možné ji pozorovat i triedrem, ve kterém vypadá jako oválná světlá skvrna.
Galaxie M51 připomíná vodu kroužící kolem výpusti a podobně jako u jiných spirálních galaxií se i ní výrazně projevují spirální ramena. Integrovaná data z aparátů Near-InfraRed Camera (NIRCam) a Mid-InfraRed Instrument (MIRI) Webbova teleskopu odhalila teplý prach, který se koncentruje podél obou ramen, což se na snímku projevuje jako tmavě červené oblasti.
Oproti tomu vvětlé oblasti jsou úseky tvorby hvězd, které vedou až dolů k modrobílému centrálnímu jádru. Oranžová a žlutá barva pak ukazují oblasti ionizovaného plynu, který vzniká v nedávno vytvořených hvězdokupách.
Zajímavé je, že uvnitř mohutných ramen jsou také vidět „černé bubliny“, které teleskopu umožňují nahlédnout skrze plyn a prach ke vzdáleným hvězdám, jako nikdy předtím.
Vírová galaxie vědce NASA fascinuje
Astronomové vědí, že charakteristický spirální tvar galaxie je způsoben vzájemným gravitačním ovlivňováním s jejím průvodcem – galaxií NGC 5195. „Předpokládáme, že gravitační vliv menšího průvodce galaxie M51 je částečně zodpovědný za majestátnost výrazných a zřetelných spirálních ramen,“ uvedla Evropská vesmírná agentura v prohlášení.
V souvislosti s ohromujícími spirálními rameny je na galaxii M51 zajímavý fakt, že je se svým průvodcem spojená společnou plynnou obálkou. Vzájemné ovlivňování mezi těmito galaxiemi se projevilo zvýšením tvorby hvězd v NGC 5195. Také jádro hlavní galaxie je jasnější, než jak by se dalo očekávat, a díky tomu byla zařazena mezi aktivní Seyfertovy galaxie.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, ESA, Science Alert