- Betelgeuze v souhvězdí Orionu se chová zvláštně
- Zatímco dříve zničehonic pohasla, nyní je mnohem jasnější
Hvězda Betelgeuze v souhvězdí Orionu, která patří k nejjasnějším hvězdám na naší obloze, nabírá na jasnosti. Vědci proto nevylučují, že ve vzdálenější budoucnosti exploduje. Informoval o tom server The Sun.
Nepřehlédněte: Teleskop Jamese Webba má závadu. Opraví vědci NASA klíčový aparát?
Probrala se z mdlob
Když na konci roku 2019 a na začátku roku 2020 viditelně zeslábla jasná rudá hvězda Betelgeuze ze známého souhvězdí Orion, vědci byli v rozpacích. Mnozí hovořili o blížící se explozi a přeměně v supernovu. Mezitím však Betelgeuze znovu září výrazně jasněji. I tato událost vede ke spekulacím, zda se náhodou neblíží její zánik v podobě exploze.
Betelgeuze v současné době září na 150 % své obvyklé jasnosti a cyklicky přechází mezi zjasněním a ztlumením v intervalu 200 dní. Pokud jsou současné vědecké teorie správné, exploduje jako supernova a skončí buď jako neutronová hvězda – a nebo, což je pravděpodobnější – jako černá díra. Až se tak stane, Betelgeuze bude zářit mnohem jasněji než jakákoli jiná hvězda nebo planeta na naší obloze. Odborníci předpovídají, že exploduje někdy v příštích 10 000 až 100 000 letech.
Astrofyzička z australské Swinburne University of Technology Sara Webbová pro deník The Guardian uvedla, že světlo z Betelgeuze k nám putuje zhruba 600 let. „Teoreticky pravděpodobně nevybuchla, ale teoreticky mohla explodovat a my bychom to nevěděli,“ dodala. Pokud například vybuchla v roce 1600 našeho letopočtu, nedozvíme se to dříve než v roce 2200.
Co se stane se Zemí, pokud hvězda exploduje?
Betelgeuze je dnes tak velká, že je asi 700krát větší než Slunce. Pokud exploduje, uvolní obrovské množství energie. Podle vědců by případná exploze měla vliv i na naši planetu. Po výbuchu bychom nejprve zaznamenali, že k Zemi míří déšť bezhmotných částic zvaných neutrina, která by pro nás byla neškodná. Poté by hvězda rychle zjasnila.
Po jednom až dvou týdnech by zářila přibližně stejně jasně jako Měsíc v úplňku. Betelgeuze by pak během několika následujících měsíců pohasla, ale zůstala by viditelná ve dne po dobu šesti až dvanácti měsíců. V noci by byla viditelná pouhým okem ještě jeden až dva roky. Poté bychom ji však již nikdy nespatřili – Orion by navždy ztratil svou červenou jiskru.
Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: The Sun, Science Alert, ArXiv, inverse