- Průlom v dentální hygieně?
- Vědci vyvinuli speciální hydrogel
Nic nezvýší sebevědomí tak, jako ústa plná zdravých, perleťově bílých zubů. Bohužel, čištění zubů neodstraní pigmentové skvrny, které způsobuje káva, čaj nebo červené víno, a co víc – bělící procedury mohou narušit sklovinu, což zvyšuje riziko vzniku kazů.
Nepřehlédněte: Na populárních českých bazarech řádí podvodníci. Nachytat se je snadné, varují experti
Pasta zuby vybělí a odstraní bakterie
Nedávná studie publikovaná v časopise ACS Applied Materials & Interfaces však informuje o nové léčbě nanočásticemi, které zuby bělí, aniž by je poškodily, a zároveň je chrání tím, že odstraňují bakterie způsobující zubní kaz.
Hlavními příčinami vzniku zubního kazu jsou sladká a lepivá jídla a nápoje. Čím více cukru konzumujete, tím více se v ústech vytváří kyselin, které pak vedou ke vzniku zubního kazu. Standardním čištěním zubů však nelze odstranit všechny bakterie.
Vědci proto pracují na přípravcích, které ničí zubní plak a zubní kámen. Po dlouhodobém užívání takových léků se však mohou objevit vedlejší účinky, včetně změny barvy zubů. Tyto skvrny lze odstranit klinickými bělícími metodami, které však poškozují zubní sklovinu.
Výzkumníci zkoušeli odstranit zubní plak pomocí nanočástic oxidu železa. Slibně se ukázal zejména jeden biomedicínský materiál – oxychlorid bizmutu (Bi12O17Cl2). Během studie přišli na to, že mohou přesně řídit jeho aktivaci pomocí zeleného světla namísto modrého. Po aktivaci bělil zuby a ničil zubní plak. Oxychlorid bizmutu však neulpívá na zubech dostatečně dlouho, aby byl vysoce účinný.
První testy dopadly úspěšně
Experti z Nanchangské univerzity tak museli přijít na způsob, jak dosáhnout toho, aby nanočástice oxychloridu bismutu déle přilnuly k zubům. Jejich řešení spočívá v přidání další nanočástice. Oxid měďnatý (Cu2O) má širokospektrální antibakteriální vlastnosti, aktivuje se zeleným světlem a po smíchání s oxychloridem bismutu a vápníkem vytváří hydrogel.
Tým materiál testoval na lidských zubech, které byly namočeny do směsi kávy, čaje, borůvkové šťávy a sójové omáčky po dobu 15 dnů, aby nasimulovali přirozené zabarvení zubů. Poté zuby pokryli hydrogelem a vystavili je zelenému světlu na hodinu denně. Výsledek? Po ošetření se zuby rozjasnily. Ošetření navíc nezpůsobilo žádné poškození skloviny a zničilo 94 % bakterií v biofilmech. Vědci hydrogel otestovali i na zubech myší, opět s výbornými výsledky.
Kromě toho hydrogel aktivovaný zeleným světlem účinně zabránil tvorbě středně hlubokého a hlubokého zubního kazu na povrchu zubů myší, a to i přes absenci čištění zubů.
Výzkumníci dospěli k závěru, že jejich bezkartáčková léčba zabránila vzniku zubního kazu a vybělila zuby. Nyní musí přijít ještě na to, jak zlepšit viskozitu hydrogelu.
Zdroj: Filip Rankovic Grobgaard / Unsplash, zdroj: Freethink