Teleskop Jamese Webba

Webbův teleskop pozoroval nejvzdálenější hvězdu. Earendel se narodila na úsvitu vesmíru

  • Dalekohled Jamese Webba znovu pozoroval nejvzdálenější hvězdu
  • Earendel je milionkrát zářivější než Slunce

Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) znovu pozoroval Earendel, nejstarší a nejvzdálenější dosud pozorovanou hvězdu ve vesmíru, píše server The Space.


Nepřehlédněte: Vědci zrekonstruovali tvář pravěké dívky Zlatý kůň. Zemřela před 45 tisíci lety u Prahy


Earendel se narodila na úsvitu vesmíru

Když se člověk podívá na noční oblohu, vidí spoustu hvězd – všechny ale leží v naší galaxii, Mléčné dráze. Díky jevu známému jako „gravitační čočkování“ se však loni vědcům, kteří obsluhují Hubbleův teleskop, podařilo pozorovat hvězdu na vzdálenost, na kterou je náročné odhalit i celé galaxie.

Gravitační čočkování popsal ve 30. letech Albert Einstein. Na tak ohromnou vzdálenost, kde se Earendel nachází, žádný teleskop běžně nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa.

V případě nového pozorování pomocí teleskopu Jamese Webba vědci využili sílu gravitační kupy WHL0137-08, která se shodou okolností nacházela v jedné linii s Earendel.

Výzkumníci obsluhující nejvýkonnější vesmírný aparát všech dob zjistili, že Earendel je masivní hvězdou typu B, která je nejméně padesátkrát hmotnější než naše Slunce a přibližně milionkrát zářivější. Naše Slunce, pokud vás to zajímá, je hvězda typu G s povrchovou teplotou kolem 5 500 stupňů Celsia.

Earendel
Zdroj: NASA / ESA

Earendel, která byla pojmenována podle fiktivní postavy z Tolkienova románu Silmarillion, zřejmě není v hlubokém vesmíru osamocena.  Astronomové se domnívají, že zpozorovali náznaky chladnější a červenější hvězdy, která ji doprovází.

„Toto světlo se vlivem rozpínání vesmíru roztáhlo na delší vlnové délky, než jsou schopny zachytit Hubbleovy přístroje, a proto bylo detekovatelné pouze pomocí JWST,“ uvádí NASA.

Galaxii hostící Earendel vědci pojmenovali Sunrise Arc a JWST v ní identifikoval oblast tvorby hvězd, která je stará méně než pět milionů let. Nové snímky rovněž odhalily v blízkosti Earendel již usazenější hvězdokupu, která se zdá být gravitačně stabilní a možná dokonce přetrvala až do dnešních dnů.

Kde se Webbův teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu kilometrů daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, NASA

Total
0
Shares