- Webb je mimořádný dalekohled
- Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru
Objekt na nejnovějším snímku z teleskopu Jamese Webba (JWST) je rozhodně záhadný, a to nejen metaforicky – má totiž tvar obřího žhnoucího otazníku. Vědci se domnívají, že jde s největší pravděpodobností o dvě galaxie, které spolu interagují, což má za následek neobvyklý, ale všem lidem dobře známý tvar.
Nepřehlédněte: Rozdáváme tisíce sluchátek! Kup si Samsung, Xiaomi nebo Motorolu a získáš top sluchátka zdarma
NASA našla ve vesmíru otazník
Vesmírný teleskop Jamese Webba pokračuje v hledání odpovědí na otázky týkající se vzniku vesmíru, ale objevuje také otazníky. A to doslova!
Tým Evropské kosmické agentury (ESA) zveřejnil snímek, který nabízí dosud nejpodrobnější pohled na dvě aktivně formující se mladé hvězdy nacházející se 1 470 světelných let od Země v souhvězdí Plachet. Na snímku jsou hvězdy pojmenované Herbig-Haro 46/47 obklopeny diskem materiálu, kterým se obě „krmí“ během svého růstu po dobu milionů let.
Ale těsně pod těmito hvězdami, v pozadí úžasného snímku, se nachází objekt připomínající obří otazník. Ptá se nás snad vesmír na něco? Není jasné, co přesně by objekt ve tvaru otazníku mohl být, ale jeho barva a tvar vědcům dávají určitou představu.
Pravděpodobným vysvětlením zvláštního tvaru je, že objekt je splynutím galaxií, a to buď již probíhajícím, nebo takovým, při němž se dvě galaxie začaly vzájemně ovlivňovat. V místním vesmíru známe několik takových dvojic. Jedním ze známých příkladů jsou tzv. Myší galaxie.
Červená barva na snímku z JWST vědcům napovídá, že objekt, ať už je jakýkoli, je od Země hodně daleko. Ještě zajímavější ovšem je, že je to poprvé, co astronomové vesmírný otazník spatřili.
Kde se Webbův teleskop nachází?
Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, IFLScience