Perseverance, Mars

NASA z Marsu pozoruje odvrácenou stranu Slunce. Obrovské skvrny by dokázaly pohltit celou Zemi

  • Robot Perseverance dostal nový úkol
  • Sleduje odvrácenou stranu Slunce
  • Vědcům na Zemi posílá důležitá data

Rover Perseverance americké vesmírné agentury NASA jezdí po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí úchvatnou marťanskou krajinu. Jedním z hlavních cílů mise vozítka je pomoci nám pochopit, zda na rudé planetě kdysi existoval mikrobiální život. Nyní mu vědci ale dali trochu jiný úkol.


Nepřehlédněte: Naléhavé varování: Google za několik dní ukončí podporu 47 populárních telefonů. Proč?


NASA pozoruje Slunce

Vozítko Perseverance agentury NASA se aktuálně nachází na ideálním místě, odkud může pozorovat gigantické koronální díry. Podle vědců mohou být předzvěstí problémů apokalyptických rozměrů. Koronální díry nejsou ničím neobvyklým, ale tentokrát svým rozsahem vědce děsí. Pro Zemi by mohly znamenat katastrofu.

Za normálních okolností zůstává vzdálená strana Slunce skryta nám i našim vesmírným teleskopům, které jsou umístěny na oběžné dráze kolem Země nebo v Lagrangeových bodech.

V nebeské mechanice se takový bod nachází v soustavě tří těles rotujících kolem společného těžiště, v němž se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly působící na třetí těleso tak, že toto těleso umístěné v daném bodě nemění vůči soustavě svou polohu. Všechna librační centra se nacházejí v rovině rotace těchto těles a je jich celkem pět. Označují se L1 až L5.

Velké sluneční skvrny často vyvrhují silné sluneční erupce a výrony koronální hmoty (CME), které mohou narazit do atmosféry Země a vyvolat potenciálně nebezpečné geomagnetické bouře, a to bez ohledu na to, zda je vidíme nebo ne. To znamená, že nás extrémní jevy vesmírného počasí mohou zaskočit. V lednu například skrytá díra na odvrácené straně Slunce způsobila extra silnou erupci třídy X, která Zemi naštěstí těsně minula.

Protože je v současnosti z Marsu dobře vidět na odvrácenou stranu Slunce, má před sebou Perseverance krásný výhled na to, co se tam odehrává. Pomocí snímků pořízených aparátem Mastcam-Z mohou vědci odhalit velké koronální díry dříve, než se stanou viditelnými i pro nás, a zlepšit tak předpovědi vesmírného počasí, uvedl server Spaceweather.com.

Slunce
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Sluneční erupce a CME

V posledních týdnech Perseverance pozoroval dvě velké sluneční skvrny. Vozítko spatřilo monstrózní sluneční díru, která se nakonec zvětšila na velikost přibližně deseti Zemí a způsobila erupci třídy X, která zasáhla naši planetu 2. července. Rover také zahlédl sluneční skvrnu, která pomohla spustit „kanibalskou CME“, jež zasáhla naši planetu 18. července.

Technika Perseverance není dokonalá a snímky tak lze použít pouze k identifikaci slunečních skvrn, které mají průměr větší než 15 000 kilometrů. I tak ale rover zachytí přibližně 40 % slunečních skvrn a většinu těch, které by nám mohly uškodit, což z něj dělá skvělý nástroj, který lze využít vedle helioseismologie (studuje vnitřek Slunce na základě pozorování a analýzy oscilací na jeho povrchu), napsali vědci v článku publikovaném v lednu v Bulletin of the American Astronomical Society.

Mise Perseverance je důležitá, protože Slunce se v současné době blíží ke slunečnímu maximu, nejaktivnější fázi zhruba jedenáctiletého cyklu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares