- Číňané vrtají do hlubin planety Země
- Chtějí se dostat k horninám z období křídy
Vědci v Číně začali hloubit 10 000 metrů hlubokou díru do Země. Chtějí se dostat k horninám starým 145 milionů let, uvádí server IFLScience.
Nepřehlédněte: Toyota vyvíjí polovodičovou baterii pro elektromobily, která zvládne 1500 kilometrů na jedno nabití
Epický vrt do hlubin Země
Podle agentury Bloomberg vrtají čínští experti v poušti Taklamakan na severozápadě země, kde se během nadcházejících měsíců chtějí dostat až do hloubky 11 100 metrů, což odpovídá více než 33 Eiffelovým věžím postaveným na sebe.
„Náročnost projektu se dá přirovnat k jízdě velkého nákladního auta po dvou tenkých ocelových lanech,“ uvedl pro Xinhua vědec Sun Jinsheng z Čínské akademie inženýrství. „Technika, která je k vyhloubení vrtu použita, musí odolat teplotám až 200 stupňů Celsia a atmosférickému tlaku asi 1300krát vyššímu, než je na povrchu,“ dodal.
I když je čínský projekt působivý, nepůjde o nejhlubší díru na Zemi vytvořenou člověkem. Tento titul patří superhlubokému vrtu (Kola Superdeep Borehole) v Rusku. V rámci výzkumu, který trval od 24. května 1970 do doby těsně po rozpadu Sovětského svazu, dosáhla nejhlubší větev vrtu hloubky 11 034 metrů pod hladinou moře. Práce na ruském vrtu zabraly 24 let a vyžádaly si nasazení poměrně pozoruhodné techniky.
Informace o složení zemské kůry
Rusové zjistili, že ve výše zmíněných jedenácti kilometrech lze narazit na vodu – což by dříve snad nikoho nenapadlo. Dalším zajímavým vědeckým objevem byla přítomnost mikroskopických zkamenělin planktonu v hloubce asi 6 000 metrů pod povrchem. Očekávali také, že pod žulou tohoto kontinentu najdou vrstvu čediče, protože právě ten se nachází v oceánské kůře.
Místo toho zjistili, že pod vyvřelou žulou se nachází metamorfovaná žula. Vzhledem k tomu, že kontinentální kůra byla žulová až dolů, byl to důkaz deskové tektoniky, teorie, která začala být vědeckou komunitou přijímána teprve nedávno.
Zdroj náhledové fotografie: 652234 / Pixabay, zdroj: iflscience