- Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadá zatmění Slunce na Marsu?
- Robotické vozítko Perseverance výjimečný úkaz zachytilo v detailním videu
Americké planetární vozítko Perseverance, které zjišťuje, zda na Marsu byly někdy podmínky pro život, zaměřilo své kamery k obloze. Sledovalo zatmění Slunce měsícem Phobos, píše americká NASA.
Nepřehlédněte: Hodinky Apple Watch pomohly zachránit život trailovému běžci z Norska
Podívejte se na fascinující zatmění Slunce na Marsu
Je to pták! Je to letadlo! Ne, to je Phobos, měsíc Marsu, který má tvar „brambory“ a právě křižuje přes Slunce! Zatmění slunce na rudé planetě pochopitelně nevypadá stejně jako na Zemi, ale to mu na atraktivitě vůbec nic neubírá. Pro natočení videa rover Perseverance využil systém Mastcam-Z (písmeno Z znamená zoom), což je zatím nejdokonalejší pár „očí“, jaký kdy lidstvo na Mars poslalo.
Phobos, větší ze dvou měsíců Marsu, se pomalu k planetě přibližuje a jeho zkáza je neodvratná. Přesto se tělesa nesrazí. Phobos se totiž rozpadne na malé fragmenty, které budou dál kroužit kolem planety, podobně jako prstence u Saturnu, Jupiteru, Uranu a Neptunu.
Phobos nezmizí hned, stane se to za 40 až 50 milionů let a zůstane po něm prstenec, který bude mít životnost mezi jedním a 100 miliony let. „Phobos se k Marsu přibližuje rychlostí 1,8 metru každých sto let; tímto tempem se za 50 milionů rozpadne na prstenec,“ uvádí se na stránce NASA věnované marťanským měsícům. „Pozorování zatmění z povrchu Marsu v posledních dvou desetiletích vědcům umožnila zpřesnit jejich představu o pomalé smrti Phobosu.“
Náš vlastní Měsíc se od Země vzdaluje rychlostí asi 3,78 centimetru za rok, což znamená, že v budoucnu naši vzdálení potomci (bude-li lidstvo ještě existovat) úplné zatmění Slunce neuvidí. Z našeho pohledu bude Měsíc příliš malý na to, aby Slunce zakryl.
„Postupem času bude počet a četnost úplných zatmění Slunce klesat,“ uvedl v roce 2017 lunární vědec z Goddardova střediska vesmírných letů NASA Richard Vondrak. „Zhruba za 600 milionů let zažije Země krásu a drama úplného zatmění Slunce naposledy.“
Skutečnost, že náš Měsíc v současné době zcela zatmívá Slunce, je podle vědců šťastná náhoda. Slunce a Měsíc vypadají na obloze přibližně stejně velké, přestože Slunce je od Země vzdáleno asi 400krát dále než Měsíc a má asi 400krát větší průměr. Před 4 miliony let, než se Měsíc posunul na svou současnou oběžnou dráhu, by se na obloze jevil asi třikrát větší než nyní.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: iflscience