- Lék na nesmrtelnost se skrývá v moři
- Existuje totiž živočich, který nikdy neumírá
Španělští vědci zkoumají genetický kód nesmrtelné medúzy – tvora, který se může opakovaně vracet do dětství. Doufají, že se jim tak podaří odhalit tajemství její dlouhověkosti a najít klíč k elixíru mládí. O studii zveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences informovala stanice CNN.
Nepřehlédněte: Zmatení vědci NASA: Záhadný objekt vysílá k Zemi rádiové signály už 35 let
Nesmrtelnost na dosah ruky?
Přání ošidit smrt a žít navěky je téměř odvěké. Zatím je to však hudba budoucnosti, žádný elixír mládí bohužel neexistuje. Jednou ale možná smrt skutečně oklameme – jak se totiž zjistilo, nesmrtelní již podnikají tichou invazi!
Když nesmrtelná medúza (Turritopsis dohrnii) zestárne nebo se poškodí, může se vyhnout smrti tím, že se vrátí do stádia malého polypa. Udělá to tak, že znovu pohltí svá žahadla a spočine jako kapka nediferencovaných buněk někde na mořském dně. Odtud pak může mladý polyp vyrůst a znovu se rozvinout.
Poprvé byl tento fascinující tvor vědci popsán v roce 1883, ale až o sto let později odborníci náhodou zjistili, že je schopen opakovaně omládnout a stát se biologicky nesmrtelným.
V následujících letech studie prokázaly, že kolonie nesmrtelných medúz chovaných v laboratoři mohou během dvou let až desetkrát regredovat do stadia polypa.
Autoři studie uvádějí, že mnoho druhů medúz může během svého života zvrátit stárnutí a vrátit se do larválního stadia, ale většina z nich tuto schopnost ztrácí, jakmile dosáhne pohlavní dospělosti – nikoli však Turritopsis dohrnii. A jak vědci zjistili, návrat do dětství může tento malý a mírumilovný žahavec opakovat do nekonečna.
Klíč k nesmrtelnosti medúzy je zapsán v její DNA, ale jeho nalezení není snadné. Výzkumný tým vedený Carlosem Lópezem Otínem z univerzity v Oviedu zjistil, že Turritopsis disponuje řadou genetických variací, které přispívají k její biologické plasticitě a nesmrtelnosti.
Věčný život
V rámci testování výzkumníci porovnali genetickou sekvenci nesmrtelné medúzy s její genetickou příbuznou (Turritopsis rubra), která však nemá schopnost se omlazovat.
Nakonec se ukázalo, že Turritopsis dohrnii má ve svém genomu odchylky, které jí umožňují lépe kopírovat a opravovat DNA. Nalezené geny jsou spojeny s různými klíčovými procesy stárnutí, jako jsou opravy a replikace DNA, obnova populace kmenových buněk, komunikace mezi buňkami a redukce oxidačního buněčného prostředí, které poškozuje buňky, a udržování telomer (konců chromozomů).
Podle Montyho Grahama, odborníka na medúzy a ředitele Floridského oceánografického institutu, který se na výzkumu přímo nepodílel, nemá studie bezprostřední komerční hodnotu. „Nemůžeme se na to dívat tak, že budeme tyto medúzy chovat a vyrábět z nich pleťový krém proti stárnutí. Jde spíše o pochopení procesů a fungování proteinů, které jim pomáhají obelstít smrt,” řekl.
Zjednodušeně se dá říct, že se expertům podařilo najít část DNA, která způsobuje mládnutí a nyní ji dále zkoumají. Zatím není nic jisté, ale možná se jednoho dne díky výzkumu těchto úžasných organismů dočkáme toho, že lidé získají nesmrtelnost.
Zdroj náhledové fotografie: EddieKphoto / Pixabay, zdroj: Vice, Conversation, CNN