- Člověk jako žralok nebo krokodýl?
- Věda nám dává naději na obnovu zubů
Dělali to draví dinosauři, dělají to žraloci a dělají to i piraně. Řeč je o neustále se obměňujícím chrupu. Tupé nebo polámané zuby jsou to poslední, co dravec potřebuje. Řešení však není příliš komplikované: Stačí mít v záloze náhradní zuby a ty opotřebené okamžitě vyměnit. U lidí je ale vše jinak: Platí tu pravidlo dvakrát a dost. Zuby nám vyrostou jen dvakrát a jen v dětství, v dospělosti jsme obdařeni pouze vcelku zbytečnými „zuby moudrosti“. Japonští výzkumníci však věří, že to je možné změnit.
Nepřehlédněte: Podívejte se: Úchvatná cesta zelené komety vás posadí na zadek! Naposledy ji viděli neandrtálci
Budou lidem dorůstat zuby?
Klinická studie, která je naplánována na červenec příštího roku, bude zpočátku určena pro účastníky s agenezí zubů – genetickým onemocněním, které má za následek nezaložení zubů – ale vědci počítají s úspěchem a mají v úmyslu léčbu zpřístupnit ostatním lidem již v roce 2030.
„Myšlenka růstu nových zubů je snem každého zubaře,“ řekl Katsu Takahaši, vedoucí oddělení stomatologie a ústní chirurgie v lékařském výzkumném ústavu Kitano Hospital v Ósace. „Pracuji na tom už od doby, kdy jsem byl postgraduálním studentem. Byl jsem přesvědčen, že se mi to podaří.“
U zvířat to Japonci už dokázali. Protilátkou u nich vypnuli funkce genu USAG-1 (uterine sensitization associated gene-1), a tím stimulovali růst zubů. Zjistili, že blokování genu USAG-1 vede k vyšší aktivitě kostního morfogenetického proteinu, tedy molekuly, která je odpovědná i za růst zubů. A pomocí chemického koktejlu tento proces nastartovali bez vedlejších účinků.
V návaznosti na pokusy na potkanech z roku 2018 byly podobné úspěchy později zaznamenány i při testech s fretkami, u kterých se postupně podařilo zaktivovat růst zubů. „Doufáme, že se nám podaří připravit půdu pro včasné klinické využití tohoto léku,“ zakončil Takahaši.
Zdroj náhledové fotografie: Caroline LM / Unsplash, zdroj: newatlas.com