- Anonymous se nabourali do serverů Microsoftu
- Balík cenných dat inzerují na internetu
Hackerská skupina Anonymous tvrdí, že se jí podařilo úspěšně nabourat do společnosti Microsoft a získat přístup k databázi s více 30 miliony účty, včetně emailových adres a hesel. Skupina zároveň zveřejnila vzorek dat s informacemi o 103 účtech, aby nalákala potenciální kupce. Celá databáze se prodává na park webu za 50 000 dolarů, v přepočtu asi 1,1 milionu korun.
Nepřehlédněte: Vědce polil studený pot: Betelgeuze se obrovsky nafoukla. Až exploduje, noc na Zemi přestane existovat
Hackeři z Anonymous
„Zatím není jasné, o jaká data se přesně jedná, jestli je to nový hack nebo recyklace starších dat. Každopádně skupina Anonymous Sudan je poměrně nová, vznikla až na začátku roku 2023, ale v útocích je velmi aktivní a nebezpečná. Hrozbu je potřeba brát vážně a používat vícefaktorové ověřování, případně pro jistotu změnit heslo a nepoužívat stejné přihlašovací údaje napříč službami,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Hackeři se nejčastěji zaměřují na protiruské nebo protiislámské cíle, ale není to pravidlo. Využívají zejména DDoS útoky a dokážou shodit webové stránky vlád, bank, telekomunikačních společností a jiných velkých organizací.
Skupina je velmi aktivní také při komunikaci na Telegramu, kde má téměř 100 000 sledujících a často avizuje útoky ještě předtím, než k nim dojde. Navíc živě informuje o průběhu operací.
Teď obrali Microsoft. Kdo další je na řadě?
Nedávno se hackeři z Anonymous Sudan zaměřili na Francii po úmrtí alžírského teenagera zabitého během nepokojů. Masivním kybernetickým útokům čelily zejména francouzské nemocnice a terčem byly také vládní webové stránky, stránky bezpečného online autentizačního systému nebo stránky telekomunikačních společností. Minulý týden se hněv Anonymous Sudan snesl na Švédsko kvůli pálení koránu, kdy byly nedostupné webové stránky mnoha klíčových nemocnic.
„Vzhledem k aktivitě této hackerské skupiny lze očekávat další útoky. Pokročilé preventivní zabezpečení je proto důležitější než kdy dříve,“ dodává Kovalčík.
Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: Check Point Software