- Sonda Juno americké NASA pozoruje Jupiter
- Vědci nyní zveřejnili jednu velmi zvláštní fotku
Vesmírná družice Juno amerického úřadu NASA zachytila podivné zelené světlo vycházející z Jupiteru. Předpokládá se, že jde o záři z blesku poblíž severního pólu planety. Snímek byl pořízen během 31. průletu kolem planety. Co se skrývá za záhadným zeleným světlem?
Nepřehlédněte: Ufolog šokuje: Na Marsu žili mimozemšťané. Tahle fotka zkamenělé koblihy je jasným důkazem!
Zvláštní zelená koule
Na rozdíl od Země, kde blesky vycházejí z vodních mraků a vyskytují se nejčastěji v blízkosti rovníku, se podle NASA blesky na Jupiteru nejčastěji vyskytují v blízkosti pólů v mracích obsahujících roztok čpavku a vody.
Fotografie byla zveřejněna minulý týden poté, co ji zachytil aparát JunoCam na americké družici Juno. Sonda se v době pořízení snímku nacházela ve výšce asi 32 000 kilometrů nad vrcholky mraků planety.
Od zahájení své mise v roce 2016 sonda Juno obletěla Jupiter již 35krát. Během těchto obletů pořídila malá družice nespočet fotografií Jupiteru a nasbírala mnoho dat.
Vysvětlení vědců, že jde o blesk, samozřejmě dává smysl, zejména proto, že sonda Voyager 1 zaznamenala podobné blesky na planetě již v roce 1979. Teprve vypuštění sondy Juno, která plynného obra obíhá sedm let, však potvrdilo, že se záblesky podobají bleskům na Zemi.
Juno pozoruje Jupiter
Sonda, která pět let zdolávala vzdálenost 2,8 miliardy kilometrů od Země a dorazila na oběžnou dráhu planety před sedmi lety, získává cenné informace o atmosféře Jupiteru, vnitřní struktuře a magnetickém poli.
Mimochodem, NASA uvádí, že nově uveřejněný snímek byl pořízen v prosinci 2020. Takže poměrně dlouhou dobu ležel v šuplíku. Data zpracoval Kevin M. Gill, tzv. občanský vědec. Národní úřad pro letectví a vesmír již několik let umožňuje spolupráci zájemcům z řad veřejnosti, kteří se mohou podílet na významných vědeckých objevech.