Jupiter

Vesmírná sonda NASA zachytila na Jupiteru strašidelný úkaz: Tady je foto záhady

  • Sonda Juno americké NASA pozoruje Jupiter
  • Vědci nyní zveřejnili jednu velmi zvláštní fotku

Vesmírná družice Juno amerického úřadu NASA zachytila podivné zelené světlo vycházející z Jupiteru. Předpokládá se, že jde o záři z blesku poblíž severního pólu planety. Snímek byl pořízen během 31. průletu kolem planety. Co se skrývá za záhadným zeleným světlem?


Nepřehlédněte: Ufolog šokuje: Na Marsu žili mimozemšťané. Tahle fotka zkamenělé koblihy je jasným důkazem!


Zvláštní zelená koule

Na rozdíl od Země, kde blesky vycházejí z vodních mraků a vyskytují se nejčastěji v blízkosti rovníku, se podle NASA blesky na Jupiteru nejčastěji vyskytují v blízkosti pólů v mracích obsahujících roztok čpavku a vody.

Fotografie byla zveřejněna minulý týden poté, co ji zachytil aparát JunoCam na americké družici Juno. Sonda se v době pořízení snímku nacházela ve výšce asi 32 000 kilometrů nad vrcholky mraků planety.

Od zahájení své mise v roce 2016 sonda Juno obletěla Jupiter již 35krát. Během těchto obletů pořídila malá družice nespočet fotografií Jupiteru a nasbírala mnoho dat.

Vysvětlení vědců, že jde o blesk, samozřejmě dává smysl, zejména proto, že sonda Voyager 1 zaznamenala podobné blesky na planetě již v roce 1979. Teprve vypuštění sondy Juno, která plynného obra obíhá sedm let, však potvrdilo, že se záblesky podobají bleskům na Zemi.

Jupiter
Zdroj: NASA

Juno pozoruje Jupiter

Sonda, která pět let zdolávala vzdálenost 2,8 miliardy kilometrů od Země a dorazila na oběžnou dráhu planety před sedmi lety, získává cenné informace o atmosféře Jupiteru, vnitřní struktuře a magnetickém poli.

Mimochodem, NASA uvádí, že nově uveřejněný snímek byl pořízen v prosinci 2020. Takže poměrně dlouhou dobu ležel v šuplíku. Data zpracoval Kevin M. Gill, tzv. občanský vědec. Národní úřad pro letectví a vesmír již několik let umožňuje spolupráci zájemcům z řad veřejnosti, kteří se mohou podílet na významných vědeckých objevech.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Metro, BGR

Total
0
Shares