- Kolem Země proletí masivní asteroid
- Planetě se přiblíží už za několik hodin
Už za několik hodin proletí nebezpečně blízko Země masivní asteroid. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je obrovský a může pro naši planetu představovat potenciální hrozbu.
Nepřehlédněte: Zásadní průlom? Výměna baterie v elektromobilu zabere stejně času jako natankování benzinu
K Zemi se přibližuje asteroid
Asteroid 2013 WV44 proletí kolem Země během dnešního dne rychlostí zhruba 11,8 kilometru za sekundu, tedy zhruba 34krát rychleji, než činí rychlost zvuku.
Podle odhadů odborníků se průměr vesmírného objektu pohybuje mezi 91 až 160 metry. Pro představu – mohl by být až dvanáctkrát větší než Tyrannosaurus, uvedl portál The Independent.
Centrum pro studium blízkozemních objektů (CNEOS) americké vesmírné agentury NASA odhaduje, že asteroid proletí ve vzdálenosti 3,3 milionu kilometrů od Země, což je z hlediska nebeských objektů relativně blízko, ale pro Zemi – naštěstí – žádnou hrozbu nepředstavuje.
NASA a další kosmické agentury v současné době sledují stovky dalších potenciálně nebezpečných objektů, které by mohly ohrozit život na Zemi, ačkoli obtížnost jejich pozorování znamená, že některé jsou objeveny až těsně před průletem.
Například v únoru byl malý asteroid o průměru jeden metr detekován pouhých sedm hodin před vstupem do zemské atmosféry nad severozápadní Francií.
NASA zasáhla sondou asteroid
„Většina blízkozemních objektů (NEO) nepředstavuje vůbec žádné nebezpečí,“ uvedla laboratoř Nasa Jet Propulsion Laboratory v příspěvku na svém blogu. I když je srážka s 2013 WV44 nepravděpodobná, vědci už několik let vyvíjejí metody, které mají Zemi před potenciálně nebezpečnými asteroidy, jako je tento, ochránit.
V loňském roce NASA záměrně narazila se svou sondou DART do planetky Dimorphos, aby otestovala planetární obranu. Mise úspěšně zkrátila její oběžnou dobu kolem měsíčku Didymos zhruba o 32 minut, ohlásili po ověření dat vědci.
Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: The Independent, JPL/NASA