- Planeta, která se kdysi srazila se Zemí, může být pod našima nohama
- Naznačuje to nový vědecký model
Pod Afrikou a Tichým oceánem, v nejspodnější části zemského pláště, se nacházejí dvě obrovské struktury, které zabírají přibližně tři až devět procent objemu Země, píše server IFLScience.
Nepřehlédněte: Čína se snaží prokopat do středu zeměkoule: Epický vrt bude sahat více než 11 kilometrů pod povrch
Vědci nalezli v zemském plášti dvě záhadné obrovské koule
Přímý pohled do zemského jádra lidstvo k dispozici nemá. Nejhlubší díra, kterou jsme kdy vykopali – sladce přezdívaná „vchod do pekla“ – dosáhla 12 290 metrů. Hlouběji pod povrch se však můžeme podívat díky technice známé jako seismická tomografie, která je obdobou lékařské počítačové tomografie, jež používá digitální seismogramy k rekonstrukci stavby Země.
„Při zemětřesení se šíří vlny energie do všech směrů. Měřením otřesů z několika míst na povrchu mohou vědci vytvořit mapu zemského nitra. Protože horniny a kapaliny uvnitř Země mají různou hustotu, vlny se jimi pohybují různou rychlostí, což geologům umožňuje zjistit, jakým typem materiálu vlny procházejí,“ uvádí IFLScience.
Díky této technice byly v průběhu let nalezeny dvě obrovské struktury, kterým se říká superplumy, anebo také Velké provincie s nízkou smykovou rychlostí (LLSV). V těchto oblastech se vlny pohybují pomaleji než okolním spodním pláštěm. O čem hovoříme?
Vetřelec v nitru Země
Hlavní hypotézou je, že LLSVP jsou hromady oceánské kůry, které byly subdukovány a nahromaděny během miliard let. Další teorie pak tvrdí, že jde o kusy dávné planety.
V této souvislosti se často zmiňuje Theia, hypotetická planeta velikosti Marsu, která měla do Země narazit asi před 4,5 miliardami let. Nejenže se při tomto nárazu zformovaly dvě masivní struktury, ale vytvořila se zřejmě i masivní oblaka plynu, magmatu, chemikálií a pevného materiálu, z něhož se postupně zformoval Měsíc.
Předpokládá se, že superplumy jsou ve skutečnosti kusy samotné Theie – konkrétně plášť z protoplanety, který se během srážky smísil se zemským. V roce 2021 tým modeloval tento hypotetický scénář a zjistil, že plášť Theie se mohl zachovat, pokud by byl jen o 1,5 až 3,5 % hustší.
Ačkoli s jistotou nevíme, co jsou oba zvláštní geologické útvary zač a nikdy je přímo neuvidíme, vědecké techniky se neustále zdokonalují. Doufejme, že je jen otázkou času, kdy je budeme moci označovat tím, čím skutečně jsou a ne je považovat za tajemné superplumy, které se skrývají hluboko pod našima nohama.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: IFLScience, nature, wikipedia