- Sluneční soustavou se řítí megakometa
- Vědci ji dlouho považovali za trpasličí planetu
Je tak velká, že ji astronomové zpočátku mylně považovali za trpasličí planetu. Z hlubin vesmíru se k Zemi řítí megakometa Bernardinelli-Bernstein. Tohle monstrum se k nám nejblíže přiblíží v roce 2031, kdy dosáhne oběžné dráhy Saturnu. Pak zase poletí zpět do temnot.
Nepřehlédněte: Používáte tyto chytré telefony? Odemknete je falešným obličejem, zjistili experti
Astronomové NASA objevili největší kometu
Vědci objevili kometu Bernardinelli-Bernstein, známou také jako C/2014 UN271, v roce 2010, ale teprve nedávno se jim podařilo vypočítat velikost objektu pohybujícího se na okraji sluneční soustavy. Zjistili, že je zhruba padesátkrát větší než většina ostatních známých komet.
Bernardinelli-Bernstein je nefalšovanou godzillou mezi kometami. Vesmírem se pohybuje rychlostí více než 35 000 kilometrů za hodinu, ale pro Zemi nepředstavuje žádnou hrozbu. Nejblíže se přiblíží v roce 2031 na vzdálenost přibližně 1,5 miliardy kilometrů, což je o něco více, než je vzdálenost mezi Sluncem a Saturnem.
„Je to úžasný objekt, vzhledem k tomu, jak je aktivní, i když je stále tak daleko od Slunce. Odhadovali jsme, že by kometa mohla být docela velká, ale potřebovali jsme co nejlepší data, abychom to potvrdili,“ říká hlavní autor článku Man-To Hui z univerzity vědy a technologie v Taipa v Macau.
Největší kometa, jakou jsme kdy viděli
Pro vědce průlet komety představuje příležitost, která se nemusí opakovat miliony let. Experti odhadují, že její průlet bude pozorovatelný ze Země pomocí dalekohledů. Podle výpočtů se kometa naposledy přiblížila k Zemi před 3,5 miliony let, ale tehdy byla vzdálena asi 18 AU. Tentokrát by se však měla přiblížit na vzdálenost „pouhých“ 10,97 AU. Připomeňme, že AU he astronomická jednotka délky přibližně rovnající se průměrné vzdálenosti Země od Slunce.
Kometa byla objevena díky projektu DES (Dark Energy Survey), který se v letech 2013 až 2019 věnoval výzkumu rozpínání vesmíru a díky němuž se podařilo prozkoumat miliony galaxií a objevit více než 800 dosud neznámých objektů obíhajících kolem Neptunu. Jedním z těchto objektů je právě megakometa Bernardinelli-Bernstein.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space
A jak je tedy velká, jsem se stejně nedozvěděl. Fakt, že je padesátkrát větší než většina ostatních známých komet bez uvedení průměru známé komety je k ničemu.
Dle Wikipedie by průměr měl být alespoň 120 km.
Jenom nevím jak vypočítali kdy už nás nastínil jedině neandrtalci tu nechali správa na Facebook 😀👍
Proč nevyužít takový nosič a neposlat na něj nějakou sondu s odolnými viry, bakteriemi a nějakými informacemi asi nejlépe ve formě nákresu. A pak ať to donese daleko do vesmíru a za další 3 miliony let se vrátí.
Na začátku článku píšete že byla objevena v r.2010,
A v posledním odstavci poseté že byla objevena díky projektu který byl aktivní od r.2013
Tak a teď si vyber……
Na Google (Wikipedie) píšou že doba oběhu je asi 6,5 mil let, vy píšete že 3,5mil tak co z toho je pravda ?