NASA

Hozená rukavice Číně a Rusku: Američané otestují hypersonické letadlo budoucnosti. Obejde se bez pilota

  • USA se chystají otestovat letoun DART AE
  • Na obloze má být neuvěřitelně rychlý

V létě příštího roku by se měl uskutečnit první testovací let bezpilotního hypersonického letounu DART AE, který má být schopen létat rychlostí až 7 Mach. Upozornil na to server The Space.


Nepřehlédněte: Čína se snaží prokopat do středu zeměkoule: Epický vrt bude sahat více než 11 kilometrů pod povrch


Superrychlé letadlo

USA opět překvapily svět – chystají se otestovat superrychlý hypersonický letoun. Ovládnutí této technologie znamená, že USA hází rukavici Číně a Rusku.

Hyperosnický letoun Dart AE vyvíjí v rámci iniciativy americké obranné inovační jednotky (DIU) australská společnost Hypersonix Launch Systems.

DART AE je tři metry dlouhý, 300 kilogramů vážící letoun poháněný motorem, který může dosáhnout rychlosti až 7 Mach, tedy 8 351 kilometrů za hodinu, uvádí se na stránkách Hypersonix Launch Systems.

Pro upřesnění: Mach 1 je rychlost zvuku, což při teplotě 0 stupňů Celsia a na úrovni moře odpovídá přibližně 1 193 kilometrům za hodinu. Hypersonickým se obecně rozumí let, který dosahuje rychlosti Mach 5 a vyšší. K prvnímu letu DART AE by mělo dojít někdy v průběhu příštího roku, pravděpodobně v létě.

Pentagon dlouhodobě usiluje o výzkum a rozvoj hypersonické technologie – zajímá ho vývoj hypersonických letadel a dronů a jejich pohonu. V rámci této iniciativy byl nedávno spuštěn projekt HyCAT (High-cadence testing capabilities), do kterého se mohou zapojit i komerční společnosti. Je to důkaz nového trendu v raketové technice, kde se stále více sází na nízkou cenu, k čemuž má pomoci právě spolupráce se soukromým sektorem.

NASA X-59 QueSST
Zdroj: NASA

X-59? Prý ho vůbec neuslyšíme

Kromě DART AE americké letectví chystá testy experimentálního letounu X-59 QueSST, který by měl být schopný dosáhnout nadzvukové rychlosti při potlačení aerodynamického třesku.

X-59 QueSS je letadlo, které má příď navrženou tak, aby bylo co nejaerodynamičtější při neuvěřitelně vysokých rychlostech. Stroj, jehož vývoj trvá už dvacet let, má ověřit, zda lze překonat zvukovou bariéru a pohybovat se nadzvukovou rychlostí výrazně tišeji, než to bylo dosud možné.

Nadzvukový letoun budoucnosti vyvíjí i startup Hermeus. Díky speciálnímu náporovému motoru, který má jméno Chimera, jeho stroje zvládnou přepravovat pasažéry (nebo vojáky) rychlostí překračující hranici Mach 5, tedy více než 6 000 kilometrů za hodinu.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares