- V Česku se objevil nový typ podvodu, varuje policie
- Falešný operátor nabízí eSIM, pak oběti vyluxuje účet
V České republice se objevil nový typ podvodu. Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje, které se specializuje na kybernetickou bezpečnost, přijalo oznámení muže, který přišel o 850 tisíc, protože naletěl falešnému zaměstnanci jednoho z tuzemských mobilních operátorů.
Nepřehlédněte: Vědci řeší záhadu: V zemské stratosféře se ozývají nevysvětlitelné zvuky
Podvodník nabídl muži přechod na eSIM kartu
Podvodníci už zase řádí v Česku, varuje Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje. I tentokrát zneužívají důvěřivosti lidí, jak dokazuje případ muže, který za svou naivitu tvrdě zaplatil. Podvedeného kontaktoval podvodník vydávající se za pracovníka jednoho z mobilních operátorů a jako součást digitalizace služeb mu nabízel přechod z klasické telefonní SIM karty na eSIM.
Muž po chvíli váhání souhlasil, čímž si zadělal na pořádný malér. V textové zprávě mu přišel kód, který domnělému operátorovi nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem (telefonem) poškozeného, takže byl následně schopen vstoupit i do jeho internetového bankovnictví a připravit ho o 850 000 korun.
Policie radí:
- Nikdy nikomu nesdělujte informace o vašich pinech, heslech, přístupových údajích – policie, banka ani mobilní operátor je nikdy nepotřebují.
- Nikdy se nenechte vmanipulovat do časové tísně, nechte si čas na rozmyšlenou, pokud se vám cokoli nezdá, neváhejte a kontaktujte svoji banku nebo mobilního operátora.
- Nikdy nikomu cizímu nepovolujte vzdálený přístup do vašeho počítače nebo mobilního telefonu.
Nejedná se o první ani poslední podvod, který se v České republice v posledních týdnech objevil. Na začátku května jsme vás informovali, že se nás pokusili podvést šmejdi z Francie. V rámci rozsáhlé kampaně lidem rozesílali textovou zprávu (SMS) jménem České pošty, která po příjemcích chtěla, aby ještě jednou potvrdili doručovací adresu.
Při podrobném zkoumání však bylo jasné, že se jedná o nebezpečný phishingový útok. Podvodníci si znovu nedali příliš záležet a zanedbali gramatiku. Co se v podvržené SMS psalo? „CeskaPosta : Dobry den! Vas balicek je u kuryra, potvr te znovu svou adresu zde cz-ceskapostaonline.com, aby vam balicek dorucil jeste dnes. S pozdravem“
Jak se před phishingem chránit?
- Nikdy nesdílejte své přihlašovací údaje a nepoužívejte stejná hesla.
- Pozor na e-maily nebo SMS s žádostí o resetování hesla.
- Všímejte si detailů. Pokud budete pozorní, můžete odhalit řadu věcí, které signalizují phishing. Jedná se třeba o pravopisné a gramatické chyby.
- Smažte podezřelé zprávy. Pokud máte podezření, že něco není v pořádku, důvěřujte svým instinktům.
- Neklikejte na přílohy. Neotvírejte přílohy v podezřelých nebo podivných zprávách.
- Ověřte odesílatele. U každé zprávy zkontrolujte, kdo ji posílá.
- Neodkládejte aktualizace. V mobilním telefonu i počítači používejte vždy nejnovější verze softwaru.
- Nikdy nevěřte příliš dobrým nabídkám, jako „80% sleva na nový iPhone 14“.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Policie ČR
“V textové zprávě mu přišel kód, který domnělému operátorovi nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad… ”
Pane Bartoši, uvědomujete si vůbec, co jste napsal?
No napsal to tak, aby to nebylo návodné pro další grázly.