- Výzkumné balony zachytily tajemné zvuky ve stratosféře Země
- Vědci je nedokážou přiřadit k žádnému zdroji
Výzkumné solární balony zachytily ve stratosféře Země dunění a podivné zvuky. Vědci se snaží odhalit jejich původ, ale zatím marně tápou.
Nepřehlédněte: Navštěvují nás mimozemšťané? Američané prý získali hned několik vesmírných plavidel
Zvuky, které jsme dosud neslyšeli
Solární balony, které byly vědci z Sandia National Laboratories vyslány do výšky 21 kilometrů a měly za úkol nahrávat zvuky v zemské stratosféře, zachytily něco zvláštního: kromě hřmění, hluku z měst a srážek, nahrály i zvuky, které se opakovaly několikrát do hodiny a nelze je identifikovat. Doposud neexistuje žádné uspokojivé vysvětlení, co je způsobilo.
Podivné zvuky byly zaznamenány v infrazvukovém rozsahu, což znamená, že se jednalo o signály na frekvencích 20 hertzů (Hz) a nižších, hluboko pod rozsahem lidského ucha. „Ukázalo se, že ve stratosféře se ozývají záhadné infrazvuky, které se objevovaly během některých letů balonů párkrát za hodinu. Jejich zdroj je pro nás zcela neznámý,“ uvádí Daniel Bowman.
„Možná jde o kus turbulence, vzdálenou silnou bouři, nebo nějaký lidský objekt, například nákladní vlak. Ale někdy je těžké určit, o co jde, kvůli nedostatku dat,“ dodává.
Vědci z Nového Mexika monitorovali zvuky ve stratosféře mikrobarometry, které byly navrženy pro monitorování sopek, ale dají se použít také k záznamu zvuků nižších frekvencí. Přístroje do stratosféry vynesly horkovzdušné balony poháněné pasivní sluneční energií, jejichž trasy experti sledovali pomocí GPS.
"Mysterious rumblings were recorded in Earth’s stratosphere"https://t.co/jbAoHuEvZV
— Bufo Calvin (@bufocalvin) May 12, 2023
Balon za tisíc korun
„Naše balony jsou v podstatě obří plastové sáčky. Stavíme je pomocí malířského plastu z železářství, přepravní pásky a práškového dřevěného uhlí z obchodů s pyrotechnickými potřebami,“ říká Bowman s tím, že jeden balon lze vytvořit za přibližně 50 dolarů, tedy asi 1000 korun.
Balony poháněné sluneční energií by jednou mohly být využity ke studiu záhad hluboko ve vesmíru. V současné době procházejí důkladným testováním, aby se zjistilo, zda by mohly obíhat okolo Venuše a pozorovat seismickou a vulkanickou aktivitu planety skrze její hustou atmosféru.
Zdroj náhledové fotografie: Vilkasss / Pixabay, zdroj: CNN, Sandia National Laboratories, mysteriesrunsolved
mimozemské plavidla které nejsou vidět 😉