Solární energie

Jsme blízko neomezeného zdroje energie? Vědci ji z vesmíru vůbec poprvé bezdrátově přenášeli na Zemi

  • Neomezený zdroj solární energie?
  • Vědcům se povedl její bezdrátový přenos na Zemi

Vědci z Kalifornského technologického institutu (Caltech) oznámili, že se jim poprvé v historii podařilo přenést solární energii z vesmíru na Zemi. V jedinečném projektu úspěšně otestovali zařízení nazvané MAPLE.


Nepřehlédněte: Vědci varují: Lidstvo překročilo sedm z osmi bezpečných limitů pro život na Zemi


Elektřina z vesmíru

Výzkumníci provedli experiment s přenosem energie pomocí zařízení MAPLE (Microwave Array for Power-transfer Low-orbit Experiment), což je nevelký aparát umístěný na palubě kosmické sondy SSPD-1 (Space Solar Power Demonstrator), která do vesmíru odstartovala letos v lednu.

„MAPLE se skládá z lehkých a flexibilních vysílačů energie řízených vlastními elektronickými čipy, které jsou vyrobeny pomocí levných křemíkových technologií. Flexibilita soustavy umožňuje složení po vypuštění na oběžnou dráhu a nízká hmotnost snižuje spotřebu paliva potřebného k jejich vynesení do vesmíru,“ píše server Interesting Engineering.

Microwave Array for Power-transfer Low-orbit Experiment využíval interferenci mezi vysílači k posunu zaměření a směru energie, čímž se eliminovala potřeba pohyblivých částí. Pomocí koherentního sčítání elektromagnetických vln pak byli výzkumníci schopni dynamicky zaměřovat energii z pole vysílačů na požadované místo.

MAPLE obsahuje dva přijímače umístěné asi 30 centimetrů od vysílače, které přijímají energii a přeměňují ji na stejnosměrný proud. Vědcům se podařilo úspěšně rozsvítit dvojici LED připojených k těmto přijímačům a přepínat mezi nimi, čímž demonstrovali přenos energie ve vesmíru.

Skrze malý otvor byl navíc aparát schopen vysílat získanou solární energii zpět na Zemi. Tu zachytil přijímač na střeše kampusu Caltechu v Pasadeně.

Úspěšný experiment

„Díky dosud provedeným experimentům jsme získali potvrzení, že MAPLE může úspěšně přenášet energii,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Space Solar Power a profesor elektrotechniky a lékařského inženýrství Ali Hajimiri.

„Podařilo se nám celou soustavu naprogramovat tak, aby posílala energii na Zemi, což bylo potvrzeno zde v areálů Caltechu.“

Vědec vyjádřil naději, že tento průlom znamená, že energii z vesmíru bude jednou možné posílat do odlehlých oblastí a oblastí zničených válkou nebo přírodní katastrofou, protože k příjmu takové energie není potřeba žádná sofistikovaná infrastruktura.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Interesting Engineering, Gizmodo, Caltech

Total
0
Shares