- Objevili svět, o kterém se nám ani nesnilo
- Lidský mozek vytváří struktury až v 11 dimenzích
Vědcům z projektu Blue Brain se podařilo učinit zásadní objev. Za pomoci matematických metod zjistili, že lidský mozek obsahuje struktury a tvary, které mohou nabývat až 11 dimenzí. „Našli jsme svět, který jsme si nikdy předtím nedokázali představit,“ komentovali své přelomové zjištění.
Nepřehlédněte: Digitální sken Titanicu odhalil ohromující objev: Vědci našli náhrdelník se zubem pravěkého Megalodona
Mozek skrývá multidimenzionální svět
Neurovědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) stanovili velmi ambiciózní cíl: Počítačovou simulaci lidského mozku. V projektu zvaném Blue Brain se přitom rozhodli jít metodou reverzního inženýrství, to znamená „rozebrat“ reálný mozek až na jednotlivé neurony a pak ho v počítači opět „složit“.
Vědci zjistili, že mozek je složitý orgán, ve němž se nachází 86 miliard neuronů vzájemně propojených ve složitou síť, kterou zatím nelze uměle napodobit. „Objevili jsme svět, jaký jsme si nikdy neuměli představit,“ uvedl vedoucí studie a neurolog Henry Markram. „Dokonce i v malém zlomku mozku se nacházejí desítky milionů objektů, které mívají až sedm dimenzí. V některých sítích jsme našli i struktury s 11 dimenzemi,“ doplnil.
Místo fyzického tvaru neuronů se vědci ve studii zaměřili výhradně na jejich vlastnosti, přičemž využili superpočítače pracujícího s algebraickou topologií.
Algebraická topologie je podle profesorky Kathryn Hessové z EPFL jako kombinace dalekohledu a mikroskopu. „Dokáže jednotlivé sítě přiblížit natolik, že v nich můžeme najít skryté struktury a zároveň vidět mezery nebo dutiny.“
Vědci zjistili, že „kliky“ neuronů, což jsou mozkové buňky, které přenášejí impulzy, budují složité mozkové struktury, přičemž nový útvar vzniká jako výsledek specifických spojení. S počtem neuronů v „klice“ pak roste i rozměr takového objektu.
Funguje jako hrad z písku
„Vypadá to, jako kdyby mozek reagoval na podnět tím, že postaví a poté zase zbourá věž z vícerozměrných bloků, počínaje tyčemi (1D), pak prkny (2D), poté kostkami (3D) a následně složitějšími geometrickými strukturami 4D, 5D a tak dále. Mozková aktivita připomíná mnohorozměrný hrad z písku, který se náhle zhmotní a potom se zase rozpadne,“ popisuje složitý mechanismus vědec z Aberdeenské univerzity mozek Ran Levi.
Experti navíc poznamenávají, že zatímco objekty trojrozměrné povahy mají výšku, šířku a hloubku, struktury, které odborníci objevili v mozku, neexistují ve více než třech dimenzích naší reality. Nicméně podle matematiků, kteří je definovali, zřejmě mají až 5, 6, 7 nebo dokonce až 11 rozměrů.
Nová zjištění odhalují fascinující poznatky o fungování našeho mozku. Vědci si však zatím nejsou jisti, odkud pocházejí podněty, které při pokusech pozorovali. Studium vícerozměrných geometrických tvarů tvořených neurony proto bude ještě nějakou dobu pokračovat.
Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: eurekalert, sciencealert, educateinspirechange
“Lidský mozek vytváří struktury až v 11 dimenzích”
Ne “až v 11 dimenzích”, ale “v až 11 dimenzích”. To jsou zcela odlišné významy.
Vzhledem k tomu, že je to obojí nesmysl, tak je to asi jedno.
mi se to líbí. Odpovídá to M teorii. Ta pracuje rovněž s 11 rozměry, + nějaké ty membrány a další prvky. Řada zvířat v přírodě využívá kvantové jevy, i třeba holub při orientaci za letu. Že by lidský mozek byl výjimkou a jel jen ve třech rozměrech a mimo kvantovku, je nesmysl.
Jedenáct je blbost, nad tím se nedá vybudovat algebra. Osm dimenzí, to je to pravé číslo.
Pro koho by dimenze byly magické pojmy, tak si stačí představit tabulku v excelu, kde bude seznam obuvi, a u něho sloupečky Výrobce, Typ, Druh, Barva, Materiál, Voděodolnost, Velikost, Prodyšnost, Hodnocení, Dostupnost, Hmotnost, Typ zapínání. Co sloupeček, to dimenze. A hned se lépe představuje jak vypadá těch magických 11 dimenzí.