Senior

Vědci hlásí, že možná objevili klíč k dlouhověkosti. Opravdu tohle prodlouží lidem život?

  • Snížený příjem kyslíku může prodloužit život
  • Prozatím proběhla studie na myších

Přání žít navěky je téměř odvěké. Zatím je to však hudba budoucnosti, žádný elixír mládí neexistuje. Vědci nyní přišli alespoň na to, jak si můžeme život pořádně prodloužit.


Nepřehlédněte: Nejzářivější objekt vesmíru vystřeluje rentgenový paprsek 60 000krát žhavější než Slunce. Přesto ho okem neuvidíte


Dlouhověkost na dosah?

Nová studie publikovaná v odborném časopise PLOS Biology se zabývá zajímavým fenoménem – lidé žijící ve vysokých nadmořských výškách mají tendenci žít déle a zdá se, že jsou také méně náchylní k některým nemocem.

V nedávném výzkumu provedeném na myších vědci zjistili, že hlodavci chovaní v prostředí s nižším obsahem kyslíku žijí výrazně déle než myši chovaní v běžném prostředí.

Když byly myši asi čtyři týdny po narození odstaveny, vědci je umístili do hypoxické komory s koncentrací kyslíku pouze 11 %. Průměrná délka života myší žijících při normální koncentraci kyslíku 21 procent byla necelých 16 týdnů. Zvířata umístěná v hypoxické komoře však žila v průměru 24 týdnů, tedy zhruba o 50 procent déle, než se očekávalo.

Myš, zvíře
Zdroj: tiburi / Pixabay

Hrozí rizika

Teorie říká, že méně kyslíku snižuje poškození buněk a stimuluje je k efektivnějšímu odstraňování a recyklaci poškozených složek, což zpomaluje proces stárnutí.

„Je předčasné spekulovat, zda se výsledky dají vztáhnout i na lidi. Výzkum však přináší zajímavé poznatky o tom, že život ve vysoké nadmořské výšce, kde je nižší koncentrace kyslíku, může prodloužit délku života,“ říká pneumolog Roger Roberts u Massachusetts General Hospital.

Výsledky jeho týmu se shodují s předchozími studiemi, které zahrnovaly kvasinky, červi a octomilky. I v jejich případě se zjistilo, že snížený příjem kyslíku prodlužuje délku života.

Život ve vysokých nadmořských výškách však není bez nevýhod. Je spojen s riziky, jako je nízká porodní váha a zpomalený růst. Studie navíc naznačuje, že aby se výsledky dostavily, je nutné v místě s nízkou hladinou kyslíku pobývat již od útlého věku.

Zdroj náhledové fotografie: Brandon RobertsPixabay. zdroj: Daily Mail, Earth

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jo, prodlužme největším škůdcům planety život, ať už to mají konečně za sebou…

    Mimochodem, k opravě:
    “které zahrnovaly kvasinky, červi a octomilky”

Comments are closed.