NASA, Slunce

Jak zní Slunce? NASA nahrála jeho zvuk a vy si ho můžete poslechnout

  • Zajímá vás, jak zní vesmír?
  • NASA zveřejnila zvuk Slunce

Dlouho se předpokládalo, že je ve vesmíru absolutní ticho. Nová zvuková nahrávka NASA ale dokazuje pravý opak. Slunce zní, jako by si mručelo pod vousy.


Nepřehlédněte: 400 let starý obraz fascinuje internet: Malý kluk má na sobě tenisky Nike. Cestuje snad časem?


Jak zní Slunce?

Ačkoliv se nás mnohdy autoři sci-fi filmů snaží přesvědčit o opaku, vesmír je velmi tiché místo. Jak je známo, ve vakuu se zvuk nešíří, takže i kdybyste sledovali například dramatickou srážku planety s asteroidem, napínavá scéna apokalyptických rozměrů pro vás stále bude jen němou a nudnou podívanou.

Na druhou stranu to ale neznamená, že vesmírné objekty žádné zvuky nevydávají. Důkaz už dříve přinesli vědci z MIT, kteří pomocí sonifikace byli schopni nahrát zvuk, který vydává obrovská černá díra v centru galaktického shluku Persea.

Tentokrát se experti zaměřili na Slunce, které pumpuje do vesmíru tolik energie, že zahřívá a osvětluje nejen celou naši planetu, ale i zbytek sluneční soustavy. Nejenže hvězda vyzařuje neuvěřitelné světlo a teplo, ale je také velmi hlasitá.

Craig DeForest, přední heliofyzik z oddělení vesmírných studií Jihozápadního výzkumného institutu, ve vlákně na Redditu rozebírá, jak hlasitě bychom Slunce slyšeli, kdyby se zvuk mohl hypoteticky šířit vesmírem stejně jako atmosférou Země.

Uživatelům vysvětlil, že Slunce by teoreticky vydávalo zvuk o síle přibližně 100 decibelů, což se dá přirovnat k tomu, jako kdybyste stáli vedle reproduktoru na rockovém koncertě nebo v rušném nočním klubu. Když si uvědomíme, že Slunce je od nás vzdáleno 150 milionů kilometrů, je to přinejmenším působivé.

Je to tak trochu strašidelné

O zvuku vycházejícím ze Slunce máme poměrně jasnou představu díky mnoha špičkovým vědeckým přístrojům, jako je například Michelson Doppler Imager (MDI) umístěný na sondě Solar and Heliospheric Observatory (sluneční a heliosférická observatoř neboli SOHO), která se nachází 1,5 milionu kilometru od Země.

Podle DeForesta se zvuk ze Slunce pohybuje na frekvencích, které lidské ucho nevnímá. Navíc se nejedná o jediný tón, ale o složitý vzorec akustických vln, trochu podobný kostelnímu zvonu.

Abychom Slunce slyšeli na vlastní uši, museli vědci zvuk zrychlit desettisíckrát, čímž týdny „vibrací“ stlačili do několika málo sekund. Výsledek, který si můžete pustit, je tedy velmi jemný a filtrovaný. Jde o tiché, pulzující hučení – trochu strašidelné, ale svým způsobem podivně uklidňující.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: iflscience

Total
0
Shares