- Erupce ze Slunce zasáhla Zemi
- Na mnoha místech nefungovalo rádio
Podle vědců Zemi zasáhla mohutná sluneční erupce, která způsobila výpadek rádiového vysílání nad některými částmi Severní, Střední a Jižní Ameriky. Geomagnetická bouře opustila Slunce v úterý a vydala se směrem k naší planetě, kde o několik minut později narazila do horních vrstev zemské atmosféry.
Nepřehlédněte: Vědci objevili druhou planetu Zemi. Spíše než ráj ale připomíná peklo
Silná sluneční erupce
Přestože sluneční skvrna nebyla obrácena směrem k Zemi, účinky erupce třídy M9, kterou vyvrhla, byly citelné. Podle Střediska pro předpověď vesmírného počasí (NOAA) vyvolala výpadek rádiového vysílání nad některými částmi zeměkoule.
„Ačkoli byla skvrna skryta za slunečním diskem, způsobila rozsáhlé výpadky rádiového vysílání, a to kvůli silnému rentgenovému a extrémnímu ultrafialovému záření, které erupce vyslala směrem k Zemi. Záření, které se pohybovalo rychlostí světla, dorazilo k naší planetě zhruba za osm minut a ionizovalo horní vrstvu zemské atmosféry – termosféru – a způsobilo výpadky krátkovlnného rozhlasového vysílání na části Země, která byla v té době osvětlena Sluncem,“ píše server The Space.
Sluneční aktivita je na vzestupu v rámci 25. slunečního cyklu, který podle vědců vyvrcholí v roce 2025. Chcete-li zjistit, zda dnes došlo ke sluneční erupci, a sledovat nejnovější poznatky o vesmírném počasí, navštivte webové stránky NOAA, kde najdete nejnovější údaje o slunečním rentgenovém záření z meteorologických družic NASA GOES.
Slunce se blíží k vrcholu svého cyklu
O Slunci se v posledních týdnech hovořilo také v souvislosti s obrovskou koronární dírou o velikosti 20 Zemí, která k nám vyslala vítr o rychlosti až 800 kilometrů za sekundu.
Víc než velikost koronální díry ale vědce zaujala její poloha. Obvykle se díry objevují poblíž pólů, tato měla ale blíže ke slunečnímu rovníku. „Její tvar není nijak zvlášť výjimečný. Její poloha ji však činí velmi zajímavou,“ řekl deníku Insider astrofyzik a profesor na University College London Daniel Verscharen.
Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: The Space