- Jsme ve vesmíru sami a pokud ne, proč se ještě neukázali?
- Možná zatím jen zkoumají náš mobilní signál
Mobilní telefony jsou každodenní součástí našich životů, takže ani nepřemýšlíme o tom, jak fungují. Prostě fungují, k našemu prospěchu a někdy i k naší nelibosti.
Nepřehlédněte: Už to začalo: IBM zmrazuje nábor zaměstnanců, tisíce lidí nahradí umělá inteligence
Mimozemšťané se (zatím) neozvali
Klíčem k mezilidské bezdrátové komunikaci je obrovské množství rádiových vysílacích věží, o kterých mnozí lidé nemají ani ponětí, ale věřte, že jsou všude kolem nás. Tyto mobilní věže pokrývají velké procento zemského povrchu, zejména v hustě osídlených oblastech, a neustále vysílají mikrovlnné signály.
Otázkou, zda by tyto signály mohla zachytit mimozemská civilizace, se zabývali vědci v nové studii publikované v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Ve 20. století tvořily většinu rádiového vysílání signály komerčních rozhlasových a televizních stanic. Přestože vojenské radarové vysílání je stále nejsilnějším zdrojem rádiových signálů unikajících ze Země, stanice BTS se v průběhu let staly druhým nejvýznamnějším faktorem způsobujícím vysílání rádiových signálů do vesmíru.
Každá mobilní věž vysílá rádiový signál o výkonu 100 až 200 W. Vzhledem k počtu věží a množství rádiových úniků to představuje mnoho GW vysílaných do vesmíru. Za předpokladu, že někde v naší blízkosti existuje vyspělá mimozemská civilizace, jejíž radiové detektory jsou alespoň na úrovni teleskopu Event Horizon Telescope, může tato civilizace detekovat signály v okruhu zhruba deseti světelných let od Země, píše server Science Alert.
Odhalí nás díky telefonům?
Hodně by pochopitelně záviselo na tom, jakou část vesmíru by mimozemšťané obývali. Mobilní věže vysílají většinu svého rádiového výkonu rovnoběžně s povrchem Země a většina z nich se nachází na severní polokouli, což znamená, že mnohem více signálů dosahuje ke vzdáleným hvězdám v severní části oblohy.
Další komplikací je, že všechny signály se překrývají, takže jiná civilizace by nebyla schopna jednotlivé zprávy rozlišit. Přesto by mimozemšťané pomocí těchto technosignatur mohli o naší planetě zjistit různé věci.
Vědci se ve studii zabývali trojicí hvězdných systémů. Modelovali dosah signálu z mobilních sítí k Alfa Centauri, která se sice nachází na jižní polokouli, je od nás ale vzdálena pouhé 4 světelné roky. Vědci se zaměřili i na Barnardovu hvězdu (vzdálená 6 světelných let) a HD 95735 (vzdálená 8 světelných let), které se nacházejí na severní polokouli. Všechny tři tyto systémy obsahují planety, i když u žádné z nich nebyl zjištěn potenciálně obyvatelný svět.
S přechodem lidstva na modernější mobilní technologie, jako je 5G a 6G, budou signály ještě silnější, což znamená, že signál od pozemšťanů doputuje k dalším hvězdám. Kdo ví, je možná jen otázkou času, než naše mobilní signály dosáhnou až k civilizaci, která nás přiletí pozdravit.
Zdroj náhledové fotografie: Hassan Ouajbir / Unsplash, zdroj: Science Alert