- Vědci objevili velmi zajímavou exoplanetu
- Teoreticky by na ní mohl existovat život
Američtí vědci si připisují další úspěch. Objevili exoplanetu, která obíhá kolem své hvězdy 245 světelných let od Země a teoreticky může hostit život. Upozornil na to Science Alert.
Nepřehlédněte: 6G v Číně dosahuje takové úrovně, až z toho mrazí. Zbytek světa je pozadu
Oceánská planeta
Exoplaneta s názvem TOI-733b má necelý dvojnásobek poloměru Země a obíhá kolem hvězdy o něco menší než Slunce s periodou 4,9 dne. Měření její hustoty naznačují, že buď ztratila atmosféru nebo se jedná o vodní svět pokrytý oceánem s příslibem života.
Výzkum, který budí velkou pozornost, byl přijat k publikaci v časopise Astronomy & Astrophysics a je k dispozici na preprintovém serveru arXiv.
Vědci netuší, z čeho se TOI-733b skládá, ale tým provedl modelování a zjistil, že pokud exoplaneta někdy měla atmosféru podobnou Neptunu, tedy vodík a helium, pravděpodobně ji již ztratila. Pokud by tomu tak skutečně bylo, vytvořila si zřejmě sekundární atmosféru z těžších prvků.
Je také možné, že se jedná o oceánský svět. V takovém případě by sice stále přišla o vodík a helium, ale atmosféra, která zůstala, by byla bohatá na vodní páru, která je odolnější vůči fotoevaporačním procesům. V tomto případě by exoplaneta nezaznamenala žádný významný úbytek atmosférické hmoty.
Vědci musí počkat na nástupce teleskopu Jamese Webba
Na odpovědi, jak to ve skutečnosti je, si bohužel budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Vědci mohou zkoumat atmosféry některých tranzitujících exoplanet. Jde o studium změn světla přicházejícího od hvězdy během tranzitů exoplanet; veškeré světlo, které projde atmosférou, se změní a experti mohou tyto změny studovat, aby zjistili složení atmosféry.
TOI-733b však není příliš vhodnou planetou pro provedení takového výzkumu. Aby výzkumníci mohli zcela proniknout do tajů atmosféry této exoplanety, musí počkat na novou generaci teleskopů.
„Podle všeho se TOI-733b jeví jako zajímavá planeta a má potenciál stát se malým, ale klíčovým dílkem k vyřešení velkých hádanek ve vědě o exoplanetách,“ píší autoři.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert
Není to trochu z ruky ? I kdyby tam život byl, tak se nedozvíme jaký, ani když by tamní “mamut” vypustil svůj “vzduch”.
Takže zvažme své možnosti. Že v některých zemích nemají děti co jíst a trpí podvýživou, to ani světelný rok neubere.