- Čína dosáhla na další milník
- Stalo se tak v testu v rámci 6G
- Byl stanoven nový rekord
Drtivá většina z nás možná ještě nemá přístup ani k 5G síti, ale Čína už pokukuje po vyšším stupni komunikace. Tamní vědci hlásí, že úspěšně otestovali ultrarychlý bezdrátový internet s rychlostí stahování až 300 Gb/s. To je hodnota, která desetkrát překonává maximum současného standardu 5G. Úspěšný test provedl 25. institut Druhé akademie čínské letecké a kosmické vědy a průmyslu.
Nepřehlédněte: NASA se dme pýchou: Marsovské vozítko Perseverance pořídilo úžasný snímek zaprášeného vrtulníku Ingenuity
Zapomeňte na 5G
Čínská experimentální 6G technologie využívá terahertzové (THz) pásmo, které pracuje na vyšších hodnotách než frekvence používané současnými 5G sítěmi.
Frekvence THz sice přinášejí vyšší přenosové rychlosti, ale také mají určitá omezení. Voda a další materiály snadno absorbují THz vlny, což omezuje jejich dosah ve srovnání s nižšími frekvencemi.
Další výzvu představuje, že technologie THz je stále v rané fázi vývoje. Navíc, je to vůbec poprvé, kdy Čína v rámci testu dosáhla takto vysokých přenosových rychlostí. Výzkumníci však věří, že veškeré problémy časem překonají a technologie THz způsobí revoluci.
Budoucnost bezdrátové komunikace je jasná. 6G poskytne ještě vyšší rychlosti, nižší latenci a lepší energetickou účinnost než 5G.
Podle odborníků to povede k řadě nových možností, jako například:
- Virtuální realita a rozšířená realita budou k nerozeznání od skutečnosti.
- Holografická komunikace umožní lidem vzájemně komunikovat, jako by se nacházeli ve stejné místnosti.
- Samořiditelná auta budou komunikovat mezi sebou a s okolní infrastrukturou.
- Chytrá města budou schopna shromažďovat a analyzovat data v reálném čase, aby zlepšila plynulost dopravy a veřejnou bezpečnost.
Čína je lídrem na poli 6G
Podle zprávy analytické společnosti Cyber Creative Institute je Čína lídrem ve vývoji technologie 6G. Vlastní až 40,3 procenta všech patentů, které s 6G souvisejí, a velká část z nich patří společnosti Huawei. Na druhém místě jsou Spojené státy (35,2 %) a na třetím Japonsko (9,9 %). Následuje Evropa (8,9 %) a Jižní Korea (4,2 %).
USA jsou znepokojeny náskokem Číny ve vývoji 6G. Americká vláda proto nedávno vyčlenila na výzkum této technologie miliardu dolarů, ale není jasné, zda to bude stačit. Závod o 6G právě začíná a je neoddiskutovatelné, že Čína je v čele.
300 Gb/s v rychlosti stahování je prvním krokem na cestě vstříc budoucnosti. USA musí zvýšit své úsilí, pokud s asijskou velmocí chtějí udržet krok.
Zdroj náhledové fotografie: Alex Rybin / Unsplash, zdroj: nikkei, gizchina
Fantasticke.. brzy se muzeme tesit na 7G a proc ne uz rovnou na 8G.. je potreba to rvat do lidi horem, spodem a hlavne neustale.. nechtene vedlejsi nasledky masoveho vyuzivani virtualni reality, zirani do obrazovek vseho druhu, zavislosti na virtualnim prostredi, mikrotransakce poskytujici virtualni vyhody a predmety ktere nejsou skutecne a nemaji naprosto zadnou hodnotu..to vse ruku v ruce s nemocemi oci, nervoveho systemu, pohyboveho aparatu, psychicke zavislosti na virtualnim prostredi a mnoho dalsich ktere se jeste treba ani neprojevily nebo se tim jeste nikdo nezacal zabyvat. A tohle ve jmenu penez a pokroku..prominte hlavne tech penez hadam. Mame vsechen cas vesmiru ale ritime se bez rozmyslu rychleji a rychleji, zname cenu vseho a hodnotu niceho..podle me to neskonci dobre.. a nebude se nam to ani za mak libit..
Nemám vůbec představu,kam až ta XG dojdou. S nostalgickým úsměvem vzpomínám na 1G NMT450 ,kde se jedna SMS odesílala dvě minuty. Prosím,až bude 10G tak mně vzbuďte.
To je ale blábol. Energeticky účinější? Jak může technologie která má vyšší pohlcení a tedy na stejnou vzdálenost potřebuje vyšší výkon být účinnější.