Meteor

Českou oblohu o víkendu rozzáří úžasný vesmírný jev. Budou „padat hvězdy“

  • Již o tomto víkendu vrcholí meteorický roj Lyridy
  • Letos bude snadným cílem i pro fotografy

Již za několik dní rozzáří oblohu nad Českou republikou meteorický roj Lyridy, který podle Fyzikálního ústavu v Opavě bude poměrně snadno pozorovatelný. Lyridy jsou zajímavé tím, že jde o nejdéle zaznamenaný meteorický roj – jsou známy již přes 2600 let.


Nepřehlédněte: Přechod z Windows na MacBook s macOS: Vyplatí se přejít? Tady jsou naše roční zkušenosti!


Noční obloha nabídne meteorický roj Lyridy

Meteorický roj Lyridy v době maxima aktivity neukáže více než 20 meteorů za hodinu, takže zážitek z pozorování nebude tak silný, jako je tomu třeba u srpnových Perseid, ale pár meteorů lze při jasném nebi budeme moci zahlédnout.

Meteorický roj dosáhne svého maxima v noci z 22. na 23. dubna, tedy ze soboty na neděli, a poskytne možnost pozorovat 10 až 15 meteorů za hodinu. Maxima meteorických rojů se rok od roku mění, v minulosti Lyridy dosahovaly i více než 30 meteorů za hodinu – letošní roj tak bude méně aktivní.

Lyridy jsou ledo-prachové částice uvolněné z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher). Příčinou světelného efektu jsou právě takové prachové částice, které se při letu atmosférou rozžhaví a vypaří.

„Přitom se ionizuje okolní plyn, a tak vzniká svítící čára na obloze. Místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, takzvaný radiant, je v souhvězdí Lyry, podle kterého roj získal jméno,“ píše Fyzikální ústav v Opavě.

Lyridy
Zdroj: Dall-E (generováno AI)

Kometa se objevuje jednou za 415 let

Kometa, s níž jsou tyto lidově zvané „padající hvězdy“ spojeny, se ke Slunci vrací přibližně jednou za 415 let, znovu ji spatří až lidé žijící v roce 2283. Kvůli světelnému smogu ve městech budou nejlepší podmínky pro pozorování na venkově nebo ještě dále od měst, například v horách.

Letošní roj vyvrcholí ve 3 hodiny ráno 23. dubna. Astronomové doporučuji jev sledovat od 2. hodiny ranní do rozbřesku.

„Úkaz můžete i fotografovat. Rozhodně vám ale nepostačí pouhý kompaktní fotoaparát do ruky. V první řadě je třeba fotoaparát ustavit na nějaký stativ a namířit do vybrané části oblohy. Váš fotoaparát musí být navíc schopen snímat několikasekundové expozice,“ uzavírá Fyzikální ústav v Opavě.

Zdroj náhledové fotografie: BlueSkyDiver / Pixabay, zdroj: FÚO

Total
0
Shares