Solein, potravina

Je možné vyrobit jídlo ze vzduchu? Vědcům se podařil technologický zázrak

  • Finům se podařilo něco neuvěřitelného
  • Dokážou vyrobit jídlo ze vzduchu a vody

Vyrábět jídlo ze vzduchu zní i ve 21. století jako solidní sci-fi. Ale finská společnost Solar Foods hlásí, že to jde. Vyvinula protein zvaný Solein, který vyrábějí mikroby kultivované pomocí vzduchu a elektřiny.


Nepřehlédněte: HBO Max v Česku končí a lidi to možná odskáčou zdražením. Co nová streamovací služba nabídne?


Jídlo ze vzduchu?

Je možné vypěstovat výživné potraviny doslova z ničeho? Ačkoli to zní nepravděpodobně, finská společnost Solar Foods, který se zabývá nejmodernějšími technologiemi, přesně tohle dokáže.

Firma staví nedaleko Helsinek první továrnu v komerčním měřítku, která bude schopna vyrábět potraviny přímo ze vzduchu. Ročně jich vyrobí 100 tun, což vystačí na 4 až 5 milionů jídel. „Máme trochu zpoždění, ale výroba může začít ještě letos,” říká šéf startupu Pasi Vainikka.

Jedno kilo, které člověku stačí na dva týdny, bude stát asi osm dolarů, tedy v přepočtu zhruba 160 korun. A to k růstu potřebuje v podstatě jen vzduch.

Proces výroby Soleinu (výživného proteinového prášku) není nikterak složitý. K výrobě je ze začátku potřeba jen elektřina a voda. Z vody se elektrolýzou získá vodík. Tím se pak společně s oxidem uhličitým a dalšími prvky (sodíkem, fosforem a draslíkem) krmí půdní mikroorganismy.

Když se mikrobi začnou dělit, je skoro hotovo. Výsledkem je jedlá práškovitá směs. Více než polovinu z ní tvoří protein a čtvrtinu sacharidy. Zbylá část sestává z tuků a nukleových kyselin. Takový prášek se dá dochutit různě.

Kilo za 160 korun

V jednom z dřívějších rozhovorů Vainikka řekl, že proces plynové fermentace používaný k výrobě Soleinu je v některých ohledech srovnatelný s tím, jak se vyrábí pivo nebo víno.

Největší výhodou je, že výroba Soleinu není závislá na půdě, počasí ani klimatu – dá se tak produkovat třeba na poušti, v arktické oblasti či ve vesmíru. Časem se tak může hodit kolonistům na Měsíci nebo Marsu.

Zdroj náhledové fotografie: JESHOOTS-com / Pixabay, zdroj: New Scientist, Euronews

Total
0
Shares