- Na Slunci se stala věc, kterou vědci nedokážou vysvětlit
- Z hvězdy se odtrhla její část a vytvořila gigantický vír
Od povrchu Slunce se oddělilo obří vlákno plazmatu a kroužilo kolem jeho severního pólu jako vír. Vědci jsou neobvyklým jevem fascinováni a tvrdí, že potřebují další analýzy, aby zjistili, co se vlastně stalo.
Nepřehlédněte: HBO Max v Česku končí a lidi to možná odskáčou zdražením. Co nová streamovací služba nabídne?
Vědci zůstali v němém úžasu
Pozorování ze sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) americké agentury NASA ukázalo, že se kus naší mateřské hvězdy fakticky odtrhl a vytvořil nad jejím severním pólem neuvěřitelnou podívanou.
Není jasné, proč se to přesně stalo. „Mluvíme o polárním víru! Materiál ze severní výduti se právě oddělil od hlavního filamentu a nyní cirkuluje v mohutném polárním víru kolem severního pólu naší hvězdy. Důsledky pro pochopení dynamiky atmosféry Slunce nad 55 stupni zde nelze přeceňovat!“ říká vědkyně Tamitha Skovová.
Nadšení Skovové z neobvyklého jevu sdílejí i další vědci. Ale co to vlastně je a proč je to tak důležité? Scott McIntosh z Národního centra pro atmosférický výzkum v Boulderu uvedl, že ačkoli nikdy neviděl podobný vír, na 55 stupních zeměpisné šířky Slunce se s železnou pravidelností děje něco zvláštního.
Zmíněná protuberance – a to, co McIntosh popisuje jako „živý plot ve sluneční plazmě“ – se objevuje přesně na 55 stupních zeměpisné šířky každých jedenáct let. Vědci se domnívají, že to má něco společného s obrácením magnetického pole Slunce, ke kterému dochází jednou za sluneční cyklus, ale netuší, co je jeho hnacím motorem.
Talk about Polar Vortex! Material from a northern prominence just broke away from the main filament & is now circulating in a massive polar vortex around the north pole of our Star. Implications for understanding the Sun's atmospheric dynamics above 55° here cannot be overstated! pic.twitter.com/1SKhunaXvP
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 2, 2023
Část Slunce se odlomila
„Jednou za každý sluneční cyklus se protuberance vytvoří na 55 stupních zeměpisné šířky a začne se pohybovat ke slunečním pólům. Je to velmi zvláštní. Kolem toho je velká otázka proč. Proč se k pólu přesune jen jednou, pak zmizí a po jedenácti letech se zázračně vrátí do úplně stejné oblasti?“ ptá se sám sebe McIntosh.
Celá událost je zaznamenána na záběrech pořízených Observatoří solární dynamiky americké vesmírné agentury NASA, která krouží na oběžné dráze Země a dokumentuje vnější atmosféru Slunce, nazývanou koróna, a také erupční plazma.