- USA vyšlou na Měsíc robota
- Řídit ho budou studenti
Po 65 letech se Spojené státy konečně chystají vyslat na Měsíc své nové autonomní vozítko. Nebudou ho však řídit inženýři z NASA, ale skupina nadšených studentů.
Nepřehlédněte: Neznámé těleso narazilo do Měsíce. Vesmírem svištělo rychlostí 48 000 km/h a vědci ho natočili na video
Jednomístná letenka
Vozítko Iris vyvíjeli studenti, vyučující a absolventi Carnegie Mellon University v Pensylvánii po dobu tří let. Na Měsíc se vydá v rámci programu Commercial Lunar Payload Services, kterým se NASA snaží navázat spolupráci s komerčním sektorem. Původně byl start roveru naplánován na konec roku 2021 nebo začátek 2022, ale komplikace odložily start na letošní jaro.
Vozítko o hmotnosti dva kilogramy má podvozek velký jako krabice od bot a jeho kola z uhlíkových vláken jsou velká jako víčka od lahví. Jeho 60 hodin trvající mise bude především pozorovací: Rover bude pořizovat fotografie měsíčního povrchu pro geografické studium. Zároveň bude také testovat nové lokalizační technologie a přenášet údaje o své poloze zpět na Zemi.
Kromě vozítka Iris plánuje tým Carnegie Mellon vyslat na Měsíc také časovou kapsli MoonArk naplněnou básněmi, hudbou, obrázky a drobnými předměty. Projekt má zprostředkovat vyprávění, „které dojímá lidi nyní, ale také za tisíc let.“
Vozítko VIPER přistane na jižním pólu Měsíce
Zatímco studentský rover se na Měsíc podívá ještě letos, NASA svého robotického průzkumníka VIPER na povrch našeho šedého souputníka vyšle až příští rok.
Místem přistání robota bude západní okraj kráteru Nobile na jižním lunárním pólu, kde bude pátrat po vodě a dalších zdrojích. Podle expertů patří západní okraj kráteru Nobile mezi nejchladnější oblasti naší sluneční soustavy.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science
Jsem také veršotepec a Luna je symbolem básníků. Dostat tam své dílko by mohlo zajistit mu nesmrtelnost. Představa, jak ET přednáší právě moji báseň je lákavá! Lze se nějak připojit? 🤣