- Nabíjení telefonu je pro mnohé z nás každodenní rutinou
- Ne vždy máme po ruce svůj vlastní nabíjecí kabel
- Používání veřejné nabíječky je ale bezpečnostní hrozbou
Federální úřad pro vyšetřování (anglicky Federal Bureau of Investigation, zkráceně FBI) varuje, aby lidé nenabíjeli své telefony na letištích, v hotelech, kavárnách a vlacích, protože hackeři přišli na to, jak veřejné USB porty zavirovat.
Nepřehlédněte: Používáte snadno zapamatovatelná hesla? Umělá inteligence je
Nabíjení mobilu v hotelu vás může přijít pěkně draho
Uživatelé chytrých telefonů by se měli pokud možno vyhýbat používání veřejných nabíjecích USB portů, jinak jim hrozí malér, varovala FBI. Hackeři a kyberzločinci totiž přišli na způsob, jak do volných nabíjecích portů nahrát viry a monitorovací software. „To může vést k zablokování telefonu a ohrožení citlivých uživatelských dat,“ píše server Daily Star.
Denverská pobočka FBI ve svém příspěvku na Twitteru uvedla: „Vyhněte se používání bezplatných nabíjecích stanic na letištích, v hotelech nebo nákupních centrech. Podvodníci přišli na způsob, jak veřejné USB porty využít k zavedení malwaru a monitorovacího softwaru do mobilních zařízení.“
Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se tzv. juice hackingu, o kterém už dříve informovala americká Federální komise pro spoje (FCC), vyhnout a bránit se mu. Tím asi nejlogičtějším je zkrátka používat pouze svůj USB kabel, o kterém víme, že je naprosto bezpečný – nebo pokud možno originální nabíječku. Pokud svůj smartphone nabíjíte častěji, např. z důvodu degradace jeho baterie, pak byste měli zvážit pořízení powerbanky.
Vždy používejte vlastní nabíječku
Existují také nabíjecí USB kabely, které přenášejí pouze energii a neumožňují přenášet žádná data. K zakoupení jsou u většiny internetových prodejců nebo v obchodech s elektronikou – jen si je nezapomeňte vzít s sebou na cesty.
Kromě veřejných USB zásuvek není rozumné používat také veřejné Wi-Fi sítě, zejména pak ty, které nejsou opatřeny žádným heslem. Jejich použití může být velmi riskantní, protože veškerou komunikaci mezi vaším telefonem a internetovými servery může „provozovatel“ sítě sledovat, zaznamenávat a vyhodnocovat.
Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay