- Rover Curiosity zachytil soumrak na Marsu
- Na fotografii jsou vidět nádherné krepuskulární paprsky
Na začátku února sluníčko sklouzlo za marťanský obzor, zahalilo se do mraků a odhalilo úžasnou podívanou, při které bylo možné sledovat krepuskulární paprsky. Ty se hovorově označují také jako „soumrakové“ či „Boží“.
Nepřehlédněte: Země pulzuje každých 26 sekund. Vědci ani po 60 letech netuší, co jev způsobuje
Rover Curiosity na Marsu vyfotil západ slunce s Božími paprsky
Díky moderním technologiím nemusíme naštěstí osobně letět osobně na Mars, abychom mohli odhalovat jeho tajemství. Stačí nám sledovat pouť robotické sondy Curiosity, která zkoumá povrch rudé planety. Před několika týdny se tomuto roveru povedlo něco, co lidem až doposud unikalo. Totiž vyfotit opravdový západ slunce.
Podle serveru Futurism okouzlující snímek vznikl v rámci výzkumu, jehož cílem je lépe porozumět atmosféře rudé planety. Za tímto účelem rover posledních několik let fotografuje i noční svítící oblaka (noctilucent clouds, NLC).
Mraky na zmíněné fotografii se nacházejí ve větší výšce než většina mraků na Marsu – asi v 60 kilometrech nad povrchem planety, což naznačuje, že jsou tvořeny zmrzlým oxidem uhličitým a nikoliv zmrzlou vodou. „Pokud někde pozorujeme iridiscenci, znamená to, že částice oblaku jsou tam stejně velké jako jejich sousedé v každé části oblaku,“ vysvětlil planetární vědec NASA Mark Lemmon.
„Když se podíváme na barevné přechody, vidíme, že se velikost částic v oblaku mění. To nám říká hodně o tom, jak se oblak vyvíjí a jak jeho částice v průběhu času mění svou velikost,“ dodal.
Well, this is a first… 😍
As I watched the sunset last month, I captured something spectacular: My team says these are some of the most clearly visible images of sun rays we've ever seen on Mars! pic.twitter.com/HIgzZHdAyV
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) March 6, 2023
Úchvatná podívaná
Předchozí snímky mraků na Marsu pořídily černobílé kamery, což vědcům umožnilo lépe sledovat jejich strukturu v pohybu. Aby však NASA mohla rozeznat jednotlivé složení částic mraků, musela použít aparát Mastcam, který je schopen zachytit barevný snímek, který vidíte výše.
Fotka byla pořízena jako panorama, skládá se tedy z 28 samostatných fotografií přenesených na Zemi, které vědci později opět spojili dohromady.
Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: Futurism