- Xiaomi 13 Pro je aktuální vlajková loď čínského výrobce
- Nabízí parádní displej, fotoaparát a rychlé 120W nabíjení
- S cenou 31 490 Kč jde přímo proti Samsungu a Applu
Xiaomi 13 Pro je nejvyspělejší model z aktuální nabídky čínského Xiaomi. Vlajková loď zdánlivě nabízí výbavu bez sebemenších kompromisů, vysoký výkon a parádní sadu fotoaparátů. Vyplatí se ale s cenou přes 30 tisíc korun?
Nepřehlédněte: Vivo X90 Pro RECENZE: Telefon se super foťákem, který nebudete chtít dát z ruky
Design a zpracování
Novinka designově kopíruje trend posledních let, tedy plochou horní a dolní stranu, užší boky a oblá záda. Trochu odvážnější designový rukopis nabízí zmenšený model Xiaomi 13, který svým hranatým zpracováním více připomíná iPhone.
Hliníkové tělo je celé obalené do lesklých materiálů, takže se hned upatlá. Vepředu je krycí sklo Gorilla Glass Victus, vzadu pro změnu odolná keramika. Trup smartphonu je velice pevný, odolá i pokusům o zlomení.
Užité materiály si však vybraly svou daň – už tak celkem velké tělo (162,9 × 74,6 × 8,4 milimetru) je ještě těžké 210 gramů. Alespoň telefon oplývá zvýšenou odolností dle certifikace IP68.
Po obvodu telefonu se žádný šok neděje – dole se nachází USB-C port a slot na dvě nanoSIM, vpravo jsou tlačítka a nahoře infraport. Zadní část však zaujme ještě vystouplým fotomodulem. Nachází se v něm tři čočky rozdělené vodícími čarami.
Displej a výkon
Obrazovka by měla být chloubou přístroje. Hovoříme o 6,73palcovém displeji typu LTPO AMOLED s vysokým rozlišením 2K+ (1 440 × 3 200 pixelů) a dynamickou obnovovací frekvencí až 120 Hz.
Nadchne i svítivost až 1 900 nitů ve stylu „chceme být lepší než Samsung“, která však v praxi přijde k duhu, hlavně za slunečného počasí. Displej má dole nepatrnou dvoumilimetrovou bradu a nahoře maličký průstřel, který není nijak rušivý. Senzor otisků prstů je v dolní půlce displeje a je optický, pracuje však chvályhodně.
Xiaomi zvolilo jako svou hlavní výpočetní jednotku čipovou sadu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 s taktem až 3,2 GHz a grafickým čipem Adreno 740. Aktuálně jde o nejvýkonnější mobilní čipset a dokazuje to i skóre 1 266 395 v AnTuTu či 2 990 bodů v 3D Mark Wild Life Extreme.
V praxi výkon bohatě dostačuje na jakékoliv úkony. Zvládne udržet systém v maximální pohotovosti, delší hraní náročných 3D her i celodenní focení. Nabízen je telefon pouze v konfiguraci 12 GB RAM + 256 GB na úložišti (z toho systém zabere 23,5 GB), paměť rozšířit bohužel nejde.
Zařízení dále běží na systému Android 13 s nadstavbou MIUI 14, výrobce přislíbil minimálně dvě velké aktualizace (tedy Android 14 a Android 15).
Výdrž, nabíjení a další výbava
Xiaomi 13 Pro se chlubí spíše průměrnou baterií. Akumulátor typu lithium-polymer s kapacitou 4 820 mAh totiž stačí maximálně na 1,5denní provoz. V případě, že vám „šťáva“ dochází, můžete aktivovat úsporný režim, který omezí 5G, polohové služby a podobně.
Zajímavější je možnost dobíjení. Přibaleným adaptérem a kabelem můžete nabíjet výkonem až 120 W. Naše testování prokázalo, že stačí 20 minut na nabití z 1 do 100 %. Bezdrátové nabíjení umí výkonem až 50 W. Tady už trvá kompletní dobití zhruba 40 minut.
Z další výbavy testovaného smartphonu musíme zmínit stereo reproduktor s hlasitým a velmi čistým projevem. Z konektivity pak Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3, GPS, NFC, 5G, infračervený port a USB-C 2.0 s Power Delivery 3.0. Chybí 3,5mm audiojack, který by však u prémiového smartphonu v roce 2023 čekal málokdo.
Fotoaparát a video
Xiaomi 13 Pro nabízí nejvyspělejší výbavu ze všech telefonů čínského výrobce. Na zádech má 50,3Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací a velikostí jeden palec, dále 50Mpx širokoúhlý snímač se záběrem 115° a nakonec 50Mpx teleobjektiv se schopností až 3,2× přiblížení bez ztráty kvality.
Výhodou je, že všechny foťáky pořizují snímky ve stejném rozlišení, tedy 12,5 Mpx. Fotky jsou výtečně ostré a perfektně barevně věrné. V tomto ohledu doporučuji využívat režim Leica Authentic, který pracuje s přirozenějšími odstíny než Leica Vibrant.
Parádně pracuje i širokoúhlý fotoaparát, který se snaží nedeformovat okraje fotek a udržet více méně detailní střed i okraj fotografie. Jen v noci mu to moc nejde, chytá nejméně světla ze všech objektivů, proto jsou širokoúhlé snímky v noci nekvalitní. Optický zoom oproti tomu pracuje skvěle v noci i ve dne.
Selfie kamerka ukrytá ve výřezu má 32 Mpx a snímky pořizuje v plné palbě. Video podporuje Xiaomi až 8K při 24 snímcích za sekundu, každopádně zajímavější pro vás bude 4K ve 30 nebo 60 snímcích.
Pokud však toužíte po maximální stabilizaci, ta je dostupná jen při Full HD a třiceti snímcích za sekundu. A pak jsou tu efekty pro nadšence do amatérských filmů, které Xiaomi poprvé představilo již u modelu 11T Pro.
Závěr a hodnocení
Xiaomi již po několikáté vstupuje se svým nejvyšším modelem na tzv. smartphonový Olymp, neboli po bok těch nejlepších telefonů roku. Z aktuální nabídky jde o přímou konkurenci pro Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro Max.
Těmto přístrojům se hravě vyrovná co do výbavy – nabízí třeba rychlejší nabíjení než oba zmínění a také nejvyšší rozlišení displeje. Kromě toho má jako jediný infraport a ve finále přichází i s nejkompaktnějšími rozměry.
Za nekompromisní výbavu si však Xiaomi nechá dobře zaplatit. Xiaomi 13 Pro sice stojí o minimálně 2 000 korun méně než výše zmíněná konkurence, pořád je ale cena stanovena na závratných 31 490 korun včetně DPH. A to je hodně peněz, vždyť vzpomeňme, že vlajkové modely Xiaomi z před pár let stály i polovinu dnešní ceny.
Co se nám líbí
- velký displej s dostatečnou svítivostí
- rychlé 120W nabíjení
- kompletní prodejní balení
- výdrž i výkon v normě
- kvalitní zpracování
- perfektní fotoaparát
- barevné Leica reżimy
- infraport
Co se nám nelíbí
- lesklé tělo se rychle ušpiní
- vyšší hmotnost
- horší širokoúhlá fotoaparát v noci
- cena přesahující 30 tisíc korun
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ
Mam jej a je to naprosta pecka telefon, uzasny display nabity technologiemi proti unave oci, adaptivni jas vyborny. Fotak top, prirozene barvy, nepreostrene.. portretni taky kvalita. Vydrz dva dny.