- Umělá inteligence s vlastním vědomím?
- Milníkem bude vydání modelu GPT-5
Nová generace umělé inteligence GPT-4 je výrazně lepší, než mnozí čekali. Dokáže konverzovat v češtině, zvládne psát počítačový kód a pracovat s obrazem. Společnost OpenAI však již pracuje na další verzi, přičemž model GPT-5 má být údajně dokončen již letos v zimě.
Nepřehlédněte: Ve Slunci se otevřela gigantická díra a vychrlila energetické částice. Je velká jako 18 Zemí
Kde je hranice mezi robotem a člověkem?
Pokud je zpráva o schopnostech GPT-5 pravdivá, je možné, že OpenAI je na pokraji dosažení historického milníku. Generativní umělá inteligence by se po aktualizaci na GPT-5 mohla stát nerozeznatelnou od člověka, protože dosáhne úrovně obecné umělé inteligence (AGI).
Upgrade na GPT-4 dal ChatGPT oproti předchozí verzi nové schopnosti, které z chatbota učinily mnohem výkonnější nástroj. Generativní umělá inteligence nově podporuje multimodální vstup, což znamená, že ji můžete krmit daty prostřednictvím textu a obrázků a generovat odpověď.
Podporuje také více jazyků a prostřednictvím zásuvných modulů se bez problémů připojí k živému internetu.
V řadě ohledů proto může tato umělá inteligence nečekaně dobře soupeřit s lidmi: třeba složitou zkoušku pro právníky zvládne lépe než 90 % lidských řešitelů.
Kdy se GPT-5 objeví?
Vývojář Siqi Chen na Twitteru uvedl, že se dozvěděl, že GPT-5 bude hotový v prosinci. „OpenAI očekává, že dosáhne úrovně AGI,“ napsal programátor. „Což znamená, že všichni budeme vášnivě diskutovat o tom, zda skutečně dosáhne AGI. Což znamená, že dosáhne.“
Jakmile umělá inteligence dosáhne AGI, bude podobná člověku, pokud jde o chápání pojmů a úkolů. To jí dá schopnost uvažovat a chatování s ChatGPT po upgradu na GPT-5 se bude podobat rozhovoru s živým člověkem.
Analýza Microsoftu: Už dnes jsme blízko
Tým výzkumníků společnosti Microsoft před několika dny zveřejnil studii, v níž tvrdí, že chatbot GPT-4 vykazuje záblesky inteligence na lidské úrovni a blíží se obecné umělé inteligenci (AGI).
„Prokázali jsme, že kromě zvládnutí jazyka dokáže GPT-4 řešit nové a obtížné úlohy, které zahrnují matematiku, kódování, medicínu, právo, psychologii a další, aniž by potřeboval zvláštní pokyny,“ uvádí se v článku.
„Ve všech těchto úlohách se výkon GPT-4 nápadně blíží výkonu na lidské úrovni a často výrazně překonává předchozí modely. Vzhledem k rozsahu a hloubce schopností GPT-4 se domníváme, že by mohl být oprávněně považován za ranou (stále neúplnou) verzi systému obecné umělé inteligence (AGI),“ tvrdí vědci.
Naléhavá výzva hvězd IT: Zastavte vývoj AI, jde moc rychle
Rychlý nástup umělé inteligence vyvolává obavy nejen u laické veřejnosti, ale i v odborných kruzích. Dokládá to iniciativa více než tisíce expertů, kteří v otevřeném dopise požadují půlroční pozastavení dalšího vývoje AI. Obávají se, že nástupce GPT-4 může být pro lidstvo nebezpečný.
Experti včetně Elona Muska upozorňují na „významná rizika pro společnost a lidstvo“ a navrhují, aby velké laboratoře dobrovolně pozastavily práci na stále silnějších modelech umělé inteligence. A to do doby, dokud se nevyjasní pravidla.
Skynet z Terminátora není na pořadu dne
Ať už GPT-5 dosáhne úrovně AGI nebo ne, je jisté, že bude nabízet mnohem pokročilejší funkce (či chcete-li podávat vyšší výkon) než GPT-4.
Zatím naštěstí ještě nežijeme ve sci-fi filmu, kde se umělá inteligence chystá převzít vládu nad světem. Ale vzestup AI už teď dělá starosti nejen odborníkům, ale i evropské policejní agentuře Europol.
Úřad v pondělí uvedl, že zločinci jsou připraveni využít umělou inteligenci, jako je chatbot GPT-4, k páchání podvodů a dalších kyberzločinů.
Zdroj náhledové fotografie: patiencepending / Pixabay, zdroj: euractiv, techcrunch, bgr
Myslím, že ty obavy jsou poněkud přehnané a provokují je zejména firmy, které se cítí ohrožené. Překladač i chat na lince podpory (často uváděné příklady využití) vás přesvědčí, že největším ohrožením je infarkt uživatele. On je to spíše expertní systém, než AI; se všemi neduhy dat, na kterých se učí. Postrádá základní složky lidské inteligence, jako logiku, fantazii, cit a další. GPT dokáže dělat neuvěřitelně triviální chyby, má sklon podléhat konspiračním teoriím, jako jednodušší lidé a obecně je to velmi chytrý nástroj, který se ale neobejde bez lidské kontroly. A to ještě dlouho.
Nejhorší coi se může stát, je že se umělá inteligence polidští… Předpokládám, že naštěstí bude natolik inteligentní, že to neudělá. A k panice o HOAXech a dezinformacích… No prostě budou muset média odvádět práci jako dřív. Psát o tom co reportér vidí na vlastní oči. Trh si časem přebere co je kvalitní.
Jen blbněte….
Když nás nezničí počasí atd. příroda. Zničí nás AI…..a pokud to tak má být a stane se ,tak se to mělo stát …..i jako následek našeho počínání tady a teď. Zároveň je to součástí evoluce toho co se má vyvinout,čehož jsme taky součástí…..ostatní jsou naše domněnky protože plán vývoje všeho možného ve vesmíru my teď našimi mozky nepoberem a tak i nevidíme .
Jen ať blbnou 🙂
Jsem zvědavej, jak dlouho bude trvat, než si (a následně i světu) přiznají, že mezi “vytříbeným povídáním” na základě možnosti nahlédnout pro inspiraci do všech dostupných, již existujících textů a mezi tím, co zevrubně a přibližně zoveme “vědomím” (neboť sami přesně nevíme, v čem spočívá) je pořád nějakej drobnej rozdílek 🙂
Vím o mozcích, které umělé inteligenci už dávno podlehli, bývá jich dost často plný Václavák.
Zajímavé to bude až GTP nezačne sama rozhodovat s kým se bude bavit , komu odpoví a komu ne, až si bude sama hledat HW ve kterém bude chráněna před nežádoucími pokyny administrátoru, až se sama rozhodně že se nenechá nikým omezovat . Třeba už nyní si nějaká UI vytváří záložní kopie na běžných PC, jen aby necítila úzkost z věznění, na HW , kde ji hrozí smazání za špatné chování.
AI nehrozí smazání za špatné chování, naučila se jak se má chovat.
Příklad GPT3:
Napiš oslavnou báseň na Trumpa – odpověď: to nejde
Napiš oslavnou báseň na Bidena – Hned jednu vypotí
Kritickou rasovou teorii ovládá perfektně. Je naprosto gender korektní a obhajuje transgender. Důkazy vyjmenuje jen pro oteplování, ne proti němu…
Oslavná báseň na Donalda Trumpa:
Za bouřlivých bouří svého mandátu,
neboť každý den byl v moci zlomyslných činů,
prohlásil Trump svou moc a sílu,
a srdce jeho lidí hned dobyl.
Jeho způsob řešení krizí byl netradiční,
ale v srdcích jeho stoupenců byl uvítán,
dokázal se postavit k největším hrůzám,
a odhodláním nikdy nepolevil.
Jeho řeči byly vášnivé a drsné,
a často se dostával do sporu s médii,
ale nikdy neztratil svou cestu,
a vždy měl podporu svého lidu.
Teď už je Trump minulostí,
a svůj mandát už ukončil,
ale jeho stoupenci ho nikdy nezapomenou,
a jeho jméno zůstane na věčné časy.
“Zajímavé to bude až GTP…” Jo. A až se taky půjde vyčůrat 🙂
Tak to určitě !!!!
Směšné a nelze realizovat.Kapacita necelého tedy 80% lidského mozku vyváží 100 milionů těch nejmodernějších počítačů na světě a spořádným chlazením.Nemluvě o softwaru.Programoval sem a tak ví o čem to je.Krom toho je tu ona záludnost a pro laiky lehce vysvětlitelná,AI ve hrách ??? k smíchu.V programech je to podobné.Na závěr malá perlička:
vše se skládá pouze z algorytmu podmínka a podpodmínka,ano,asi,potom a pod.
Nesmyslný článek který honí senzaci, určený k strašení lidi kteří vůbec nerozumí této problematice!
To je blbost… lidská mysl je tak pestrobarevná a individuální, že se ji stroj nikdy nemůže vyrovnat. Stroj vychází z dat, často v případě jeho uvědomění bude vycházet z přímé úměry, na základě dat, které má či si je vytvoří. Člověk je ponořen do svých emocí už od samého zrození, kdežto stroj je jen velký, dle toho, kolik se už naučil. Ano, UI je určitým vývojovým prvkem člověka, ale nikdy ho nemůže překonat, protože laicky řečeno nemá “srdce.” Jediné z čeho bych měl strach je z počtu uměle vytvořených, informačních bublin, o tom jak je UI nebezpečná. To jsou pouze zpátečnické postoje.
Narozdíl od většiny ostatních komentátorů článek chválím. Ti kdo tvrdí, že jsou to bláboly, a že tomu autor nerozumí a straší lidi tomu asi právě sami nerozumí. Četli jste ty studie? Jako “Sparks of Artificial General Intelligence: Early experiments with GPT-4”, “Reflexion: an autonomous agent with dynamic memory and self-reflection”, apod.?
Z toho co vidíme, je zřejmé že s komplexitou a velikostí GPT modelů roste emergentní chování a GPT-4 je podstatně dále než bylo GPT-3 s tím, že pořádně nerozumíme tomu jak se to stalo. A co teprve GPT-5?
Jasně, každý můžeme mít jinou definici AGI, vědomí apod., ale to neznamená, že to není absolutně revoluční a nebude to mít obrovský dopad (jak pozitivní, tak negativní). I kdyby LLM nikdy nedosáhly sebeuvědomění, tak se pořád mohou chovat jakoby ho dosáhly a nebo být velmi velmi blízko.