- Ultramasivní černá díra nemá obdoby
- Vědci tvrdí, že se vymyká prostoru i času
Vědci odhalili černou díru, která by ani neměla existovat. Je mnohonásobně hmotnější než Slunce, na rozdíl od něj ale světlo a vše ostatní pohlcuje. Od naší planety je naštěstí hodně daleko, takže si můžeme oddechnout.
Nepřehlédněte: Zastavte vývoj umělé inteligence, než dojde ke katastrofě, požaduje více než 1000 odborníků
Černá díra, která se vymyká všem normám
Astronomové objevili jednu z největších dosud nalezených černých děr – ultramasivní monstrum 30 miliardkrát hmotnější než Slunce. Použili k tomu časoprostorový trik, který ve 30. letech předpověděl Albert Einstein. O co se jedná?
Na tak ohromnou vzdálenost, kde se obvykle černé díry nachází, žádný teleskop nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa.
Kolosální černou díru, která číhá 2,7 miliardy světelných let od Země, prozradil obří oblouk pokřiveného světla z galaxie v pozadí, který byl roztažen a rozmazán obrovským gravitačním polem černé díry.
„Kosmické monstrum existuje na horní hranici toho, jak velké podle nás černé díry teoreticky mohou být,“ uvedli astronomové v prohlášení. Může se však jednat pouze o prvního z mnoha kosmických behemotů, na které tým v budoucnu narazí.
„Nalezení ultramasivních černých děr je jen prvním krokem k tomu, abychom zjistili, jak tyto bestie dokážou vyrůst do takových rozměrů,“ napsali vědci pro časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Jako 30 miliard Sluncí
Jakmile spatřili oblouk deformovaného světla kolem černé díry, použili informace o tom, jak se světlo roztáhlo, k rekonstrukci její velikosti.
Pomocí Hubbleova teleskopu pořídili snímky s vysokým rozlišením, vložili naměřené hodnoty do superpočítače DiRAC COSMA8 a simulovali, jak masivní by černá díra musela být, aby ohýbala světlo v takové míře, jakou ohýbala.
A zjistili, že tento gigant má hmotnost 30 miliard Sluncí, takže je asi 8 000krát větší než supermasivní černá díra v centru naší Mléčné dráhy. Dosud největší nalezenou černou dírou je TON 618, která má zhruba 40 miliard hmotností Slunce.
Připomeňme, že černá díra je kosmické těleso, jehož gravitace je tak silná, že do ní nepronikne ani světlo. Pokud se k některé z nich přiblíží hvězda, jako například naše Slunce, může ji černá díra vcucnout.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, Science Alert