- Skvělé, působivé a úplně zbytečné
- Na starém PC spustili chatbota ChatGPT
Na jedné straně máme nejambicióznější technologickou (re)evoluci posledních let, na straně druhé je kus technologické starožitnosti z 80. let minulého století. Tato kombinace může vypadat minimálně podezřele, ale jednomu uživateli se podařilo to, co mnozí považovali za nemožné. O čem je řeč? O provozu chatbota ChatGPT společnosti OpenAI na slavném počítači IBM z roku 1984.
Nepřehlédněte: Revoluční GPT-4: Umělá inteligence zařadila čtvrtý převodový stupeň. Může se vymknout kontrole?
ChatGPT na starém počítači IBM
Nadšenec Yeo Kheng Meng je velkým příznivcem konverzačního modelu GPT a jednoho dne ho napadlo, že se pokusí umělou inteligenci rozběhat i na oblíbeném počítači IBM 5155 z roku 1984.
Tento neuvěřitelný stroj je založen na procesoru Intel 8088 s frekvencí 4,77 MHz, používá rozhraní MS-DOS 6.22 a obsahuje 640 KB paměti RAM (základní model měl pouze 256 KB).
Yeo prohlásil, že pokud na tomto počítači ChatGPT skutečně rozběhá, bude se to rovnat malému zázraku. Spuštění nejlepšího jazykového modelu současnosti na tak starém systému představovalo výzvu, jak si jistě dovedete představit, ale Yeo to dokázal.
Nakonec dosáhl něčeho, co bychom mohli nazvat částečným úspěchem, protože jedinou částí klienta ChatGPT, kterou se mu nepodařilo nativně spustit, byl proxy server HTTP-to-HTTPS.
Technický šikula říká, že i kdyby se mu podařilo naportovat potřebnou TLS knihovnu, výkon počítače IBM by byl naprosto tragický. Proto se rozhodl, že tento proces spustí na dostatečně výkonném moderním PC.
Jako z filmu Matrix
Pohled na generativní systém umělé inteligence fungující na kusu retro technologie působí zvláštně a na chvíli si člověk připadá skoro jako Morfeus, který se snaží kontaktovat Nea v Matrixu, nebo jako kdyby se díval na stroj příliš „inteligentní“ na dobu, ze které pochází.
Ostatně právě to se ale od počítačů v tehdejší společnosti očekávalo – lidé si představovali, že jsou inteligentnější než člověk a obdařeny téměř „božskými“ schopnostmi. Pohled na počítače se v průběhu let samozřejmě změnil a zbytek už je pouhá historie.
Zdroj náhledové fotografie: D koi / Unsplash, zdroj: HDBLOG
Však to takýto tupý klient existuje aj pre staré 8-bitové Atari s rozšírenim Fujinet.
Článok o ničom.
Rozhodně tam nepustil “umělou inteligenci”, ale pouze klienta dané neuronové sítě, která běží na extrémně výkonném hardwaru. Není na tom tedy vůbec nic zvláštního či překvapivého.
film Vetřelec a v něm superpočítač Matka 🙂👍🏻.