- Video zachytilo obrovské tornádo přímo na Slunci
- Cyklon byl několikrát větší než průměr Země
Astrofotograf Andrew McCarthy namířil svůj profesionální dalekohled na Slunce a zachytil něco neuvěřitelného. Výsledkem tříhodinového pozorování je video zachycující mohutné plazmové tornádo.
Nepřehlédněte: Spekulace o Windows 12: Microsoft přitvrdí a od podpory odstřihne starší počítače. Co vlastně chystá?
Obrovské sluneční tornádo
Kroutící se vlákno vroucí plazmy rostlo ve sluneční atmosféře po tři dny předminulého týdne a v sobotu (18. března) dosáhlo výšky přibližně 178 000 kilometrů, tedy 14 Zemí, než se zhroutilo do oblaku zmagnetizovaného plynu. Při kolapsu slunečního tornáda došlo k vyvržení materiálu ze sluneční atmosféry do okolního prostoru, informuje server SpaceWeather.
„Nedokážu si představit pekelnější místo,“ napsal McCarthy ve svém původním tweetu, v němž video sdílel.
Slunce je v posledních týdnech poměrně produktivní. Kromě gigantického tornáda zaujalo stěnou žhavého plazmatu, která vystoupala do výšky 100 000 kilometrů nad jeho povrch a velkou pozornost na sebe strhla i obří černá oblast – takzvaná koronální díra. Navzdory názvu se však nejednalo o fyzickou díru ve slunečním povrchu; koronální díry mají nižší teplotu, takže nezáří tak jasně jako jiné oblasti Slunce, a proto vypadají černě.
„Obrovská koronální díra měla průměr asi 300 000 až 400 000 kilometrů,“ sdělil serveru Insider Alex Young, zástupce ředitele pro vědu na Goddardově heliofyzikálním vědeckém oddělení NASA. „To je asi 20 až 30 Zemí seřazených k sobě.“
I spent 3 hours yesterday with my solar telescope pointed at a tall tornado-y looking thing on the sun. This 14-Earths-tall swirling column of plasma was raining moon-sized gobs of incandescent material on the sun. I can't imagine a more hellish place. pic.twitter.com/dewzNEAEJA
— Andrew McCarthy (@AJamesMcCarthy) March 18, 2023
McCarthy je legenda
Veterána techniky zvané astrofotografie Andrewa McCarthyho ze Spojených států není třeba dlouze představovat. Ve svém oboru dlouhodobě platí za světovou špičku, což dokazuje znovu a znovu.
K focení planet ve vysokém rozlišení McCarthy používá techniku zvanou „šťastné snímkování“. Při ní se během několika minut pořídí obrovské množství fotografií, které se pak pomocí speciálního softwaru poskládají dohromady.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Insider, Live Science