Černá díra

Dvacet milionů Sluncí v pohybu: Supermasivní černá díra se řítí vesmírem a táhne za sebou pás hvězd

  • Astronomové pozorují neobyčejnou černou díru
  • Řítí se vesmírem s pásem hvězd za zády

Vědci objevili něco neuvěřitelného – černou díru, která se řítí vesmírem a táhne za sebou pás stlačeného plynu a hvězd dlouhý více než 200 000 světelných let, což je zhruba dvojnásobek šířky Mléčné dráhy. Upozornil na to server Live Science.


Nepřehlédněte: EU všechny překvapila. Ledničku, TV a telefon vám budou muset opravit i po záruce


Vesmírem se řítí černá díra

Vědci objevili černou díru, když pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu pozorovali trpasličí galaxii RCP 28, která se nachází asi 7,5 miliardy světelných let od Země. Podle jejich výzkumu, který byl zveřejněn na preprintovém serveru arXiv.org, mohou supermasivní černé díry cestovat mezihvězdným prostorem, i když se to dosud pokládalo za nemožné. 

Astronomové se domnívají, že nově objevený temný společník má téměř 20milionkrát větší hmotnost než naše Slunce a od své domovské galaxie se vzdaluje rychlostí 5,6 milionu km/h – to je téměř 4 500krát více než je rychlost zvuku.

„Na Hubblově snímku jsme objevili tenkou čáru, která směřuje do středu galaxie,“ uvedl pro Live Science hlavní autor studie Pieter van Dokkum, profesor fyziky a astronomie na Yaleově univerzitě.

„Pomocí Keckova teleskopu na Havaji jsme zjistili, že tato čára a galaxie jsou propojeny. Z podrobné analýzy tohoto útvaru jsme usoudili, že pozorujeme supermasivní černou díru, která byla vyvržena z galaxie a zanechala za sebou stopu plynu a nové hvězdy.“

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

Odpadlík, který fascinuje

Většina (ne-li všechny) velké galaxie hostí ve svých centrech supermasivní černé díry, které často vypouštějí proudy materiálu vysokou rychlostí. Tyto výtrysky se nazývají astrofyzikální jety.

Aby se tým ujistil, že pozorovaný pás není pouhým jetem, dále jej zkoumal a zjistil, že na rozdíl od astrofyzikálních jetů, které slábnou, když se vzdalují od svého zdroje, tento pás, jak se od místa svého vzniku vzdaluje, naopak sílí.

Na základě toho tým dospěl k závěru, že jde o supermasivní černou díru, která protíná plyn obklopující její galaxii a zároveň tento plyn stlačuje natolik, že v důsledku toho vznikají hvězdy.

„Pokud se to potvrdí, bude to poprvé, co budeme mít jasný důkaz, že supermasivní černé díry mohou cestovat ven z galaxií,“ uzavřel Pieter van Dokkum.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, arXiv

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Důsledný výzkum černých děr zřejmě povede k zániku teorie velkého třesku a revizi druhého terodynamického zákona na velkých škálách :-))

  2. Článek přeložený automatem baz jediné fotografie? Děkuji, nechci.

Comments are closed.