- Odstartovala první vytištěná raketa
- Podařilo se dosáhnout vytyčených cílů?
Společnost Relativity Space to dokázala a před několika hodinami přepsala historii. V uplynulých hodinách její vesmírná raketa vyrobená převážně na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě a úspěšně se vznesla do vesmíru. Ani tentokrát start neproběhl úplně hladce, Terran 1 přesto odstartovala a podařilo se jí dosáhnout neuvěřitelného milníku.
Nepřehlédněte: Do Měsíce právě něco narazilo a vědci to natočili na video. Vesmírné těleso se řítilo rychlostí 48 000 km/h
Ambiciózní projekt Relativity Space
Tak na počtvrté už to konečně vyšlo! Americký start-up Relativity Space chtěl dokázat, že náročný start a let do vesmíru vydrží i netradičně vyrobená raketa. Přestože se raketě nepodařilo to nejdůležitější – dosáhnout oběžné dráhy – vývojáři jsou nadmíru spokojení, protože raketa prošla takzvaným Q-stadiem, kdy na ni působí fyzikální síly nejsilněji.
Ze selhání druhého stupně, který zmařil cestu do kosmu, si velkou hlavu nedělá, což dokládá oznámení o přípravě startu další rakety Terran R.
Raketa vytvořená pomocí 3D tiskárny může zcela změnit způsob, jakým budeme rakety vyrábět do budoucna. Stavba mnoha raket je extrémně nákladná, takže jejich výroba je pro mnohé vlády dlouhodobě neudržitelná.
S raketou vytištěnou na 3D tiskárně se však náklady na vesmírné mise výrazně snižují. A co víc, Terran 1 je schopna vynést na oběžnou dráhu náklad o hmotnosti až 1 250 kilogramů.
Today’s launch proved Relativity’s 3D-printed rocket technologies that will enable our next vehicle, Terran R. We successfully made it through Max-Q, the highest stress state on our printed structures. This is the biggest proof point for our novel additive manufacturing approach.… pic.twitter.com/9iaFVwYoqe
— Relativity Space (@relativityspace) March 23, 2023
Terran 1: Raketa vyrobená na 3D tiskárně
Dvoustupňová raketa Terran 1 měří na výšku 33,5 metru a v průměru má 2,3 metru. Na 3D tiskárně je vytištěno 85 procent dílů, a to včetně motorů. Těch má raketa celkem deset, devět z nich se nachází v prvním stupni a jeden ve druhém stupni. Do budoucna by chtěla společnost zvýšit množství částí vytištěných na 3D tiskárně až na 95 procent.
Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: CNN