- Japonský astronom natočil náraz meteoritu do Měsíce
- Výsledkem srážky je dvanáctimetrový kráter
Japonský astronom Daiči Fudžii zachytil meteorit, který dopadl na povrch Měsíce a způsobil krátký záblesk na noční straně našeho nejbližšího souputníka. Celou událost se podařilo zaznamenat díky speciálním kamerám určeným ke sledování Měsíce, píše server The Space.
Nepřehlédněte: NASA vyfotila gigantické sluneční tornádo. Je vysoké jako 14 Zemí a do vesmíru vrhá plazmový mrak
Náraz asteroidu do Měsíce zachytil kamera
Daiči Fudžii, kurátor městského muzea v Hiratsuce, zaznamenal incident 23. února. Meteorit dopadl poblíž měsíčních kráterů Ideler L a Pitiscus.
„Podařilo se mi zachytit největší záblesk dopadu meteoritu na Měsíc v historii mých pozorování,“ napsal Fudžii na Twitteru. „Byl to obrovský záblesk, který pokračoval v záření více než sekundu. Vzhledem k tomu, že Měsíc nemá atmosféru, meteory a ohnivé koule nejsou vidět, a v okamžiku, kdy se vytvoří kráter, zazáří.“
Meteority se pohybují přibližně rychlostí 48 000 km/h a jejich kontakt s jiným objektem obvykle vytváří intenzivní teplo, krátery a zároveň způsobí zářivý záblesk viditelného světla.
Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně
Odborníci odhadují, že nově vytvořený kráter by mohl mít v průměru kolem dvanácti metrů. Zda je tento odhad přesný mohou potvrdit sondy Lunar Reconnaissance Orbiter a Chandrayaan 2, které místo dopadu meteoritu již začínají zkoumat.
Na Měsíc dopadají asteroidy běžně, mnohem častěji než na Zemi, protože Měsíc nemá žádnou atmosféru, v níž by shořely. Měsíc je plný velkých kráterů a stále vznikají nové. Je to nekonečný koloběh.
Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Space
To byla popularita Zelenskeho, narazil na svuj limit
Evidentně máš nějakou poruchu v mozku a doporučoval bych ti navštívit psychiatra.
“Cimrmani” by z vás měli konkurenci. Přibližně rychlostí 48 280 km/h. To je stejný nesmysl jako: “Narodil se v 10:30, 15. června, někdy mezi lety 1840 a 1920.
Pětimístně číslo uvést jako přibližné na pět míst… Proč nenapíšete” rychlostí obvykle přesahující 48 000 km/h” nebo” obvykle rychlostí téměř 50 000 km/h”. Ať je znát, že zaokrouhlujete.
Protože takové nesmysly vznikají, když se překládá z angličtiny, kde je přibližná rychlost v mílích a přepočítá se na km.
Titulek “něco narazilo” a v textu najednou víte, že to byl meteorit. Neříkám, že jsem čekal něco jiného, ale proč už to není v titulku, když víte, co narazilo..
Sdělte prosím vůči čemu byla sdělena rychlost. S ohledem na dynamiku sluneční soustavy je údaj zavádějící. Rovněž existuje konvence udávat rychlost v m (km) za sekundu. Děkuji za akceptaci poznámky.
nejspis bylo v puvodnim clanky cca 30000 mph