NASA, Slunce

NASA vyfotila gigantické sluneční tornádo. Je vysoké jako 14 Zemí a do vesmíru vrhá plazmový mrak

  • Sonda zachytila obrovské tornádo přímo na Slunci
  • Cyklon je několikrát větší než průměr Země

Observatoř NASA Solar Dynamics Observatory zachytila možná nejvyšší tornádo ve sluneční soustavě. Víří na severním pólu Slunce a je velké jako několik Zemí.


Nepřehlédněte: Tohle levné městské elektrokolo s umělou inteligencí ujede na jedno nabití až 110 kilometrů


Obrovské sluneční tornádo

Kroutící se vlákno vroucí plazmy rostlo ve sluneční atmosféře po tři dny minulého týdne a v sobotu (18. března) dosáhlo výšky přibližně 120 000 kilometrů, tedy 14 Zemí, než se zhroutilo do oblaku zmagnetizovaného plynu. Při kolapsu slunečního tornáda došlo k vyvržení materiálu ze sluneční atmosféry do okolního prostoru, informuje server SpaceWeather. 

Slunce je v posledních dnech poměrně produktivní. Britská kosmická meteorologická stanice Met Office popsala jeho aktivitu jako „mírnou“ a upozornila na šest slunečních skvrn (chladnější oblasti hustých magnetických polí), které jsou v současné době viditelné na disku hvězdy.

Největší z těchto skvrn, která se nachází poblíž jihovýchodního okraje Slunce, může v nadcházejících dnech produkovat sluneční erupce a výrony plazmatu, které by mohly ovlivnit prostředí v blízkosti Země.

Slunce, tornádo
Zdroj: NASA

Může se objevit polární záře

Kromě toho se v současné době v horních vrstvách sluneční atmosféry (koróně) nacházejí dvě koronální díry – otvory ve slunečním magnetickém poli – které chrlí do vesmíru velké množství rychlého slunečního větru.

Tento sluneční vítr, proud zmagnetizovaného plynu, by mohl v nadcházejících dnech vyvolat geomagnetické bouře na Zemi, až bude interagovat s magnetickým polem planety.

Meteorologický úřad sice očekává pouze slabou geomagnetickou bouři typu G1, ale i ta by mohla stačit k tomu, aby se ve vyšších zeměpisných šířkách objevila polární záře, uvádí server The Space.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares