- Vivo X90 Pro je nová vlajková loď z dílny výrobce Vivo
- Zaujme hlavně stylovým designem a perfektním fotoaparátem
Po úspěchu s loňským vlajkový modelem X80 Pro Vivo navazuje modelem X90 Pro, který stojí mezi základním X90 a vrcholným provedením X90 Pro+. V České republice je však k mání pouze X90 Pro s cenou 26 999 Kč včetně DPH. Vyplatí se?
Nepřehlédněte: Muž tvrdí, že cestuje v čase a přichází z roku 6491. Zkouška na detektoru kupodivu ukázala, že nelže
Design a zpracování
Z obchodu si přinesete plochou krabičku o rozměrech malé bonboniéry. V takto atypickém balení se nachází 120W adaptér, USB-C kabel, průhledný plastový obal, sponka na SIM a samotný telefon.
Ten je zhotoven z hliníku, má velmi pevnou konstrukci a pochvalu zaslouží také zarovnaná horní a dolní strana. Boky jsou užší a nabízí ovládací prvky – vypínací tlačítko a kolébku hlasitosti – oba s velmi jistým stiskem.
To nejzajímavější má Vivo vzadu. Záda jsou potažena na omak příjemnou umělou kůží a vévodí jim velký kruhový fotomodul, který vystupuje nad úroveň zad skoro o půl centimetru. Celková hmotnost zařízení je 214 gramů, nicméně nepřevažuje se v ruce jako jeho loňský předchůdce.
Displej a výkonný hardware
Obrazovka Vivo X90 Pro prošla oproti loňsku výraznou proměnou. Bohužel lze říci, že je horší. Máme tu AMOLED panel s diagonálou 6,78 palce a obnovovací frekvencí 60 nebo 120 Hz. Rozlišení se zastavilo na 1 260 × 2 800 pixelů. Loňský model X80 Pro přitom nabízel LTPO panel s rozlišení 2K+.
Vytratila se také sofistikovaná ultrasonická čtečka otisků prstů, kterou nahradila běžná displejová optická. Displej je jinak velmi pěkný na pohled a díky zahnutým okrajům působí bezrámečkovým dojmem. Nahoře se nachází maličký průstřel.
Uvnitř tepe druhá nejvýkonnější čipová sada androidového světa – Dimensity 9200 od MediaTeku. Tento čipset stačí bohatě na jakoukoliv operaci, kterou si i nejnáročnější zákazník bude přát. Pomáhá mu grafický čip Immortalis-G715. Během testování jsem neměl žádný problém s prakticky jakoukoliv hrou.
Také operační systém běžel plynule, nezasekával se ani při více otevřených aplikacích či v režimu rozdělené obrazovky. Výkonu má Vivo X90 Pro skutečně na rozdávání, což dokládá i test AnTuTu a skóre 1 244 152 bodů. Softwarovým základem je jinak Android 13 s nadstavbou Funtouch OS. Výrobce slibuje čtyřletou podporu a tři velké aktualizace Androidu.
Výdrž, nabíjení a další výbava
Velkým tématem je u Vivo X90 Pro baterie, respektive výdrž a nabíjení. Smartphone disponuje ryze průměrnou 4870mAh baterií, díky které vydrží určitě jeden celý den, spíše jeden a půl dne bez problému.
Dobíjení výkonem 120W přibalenou nabíječkou zabere velmi sympatických 23 minut – tedy přesně jak garantuje výrobce. Je tu i podpora nabíjení na Qi nabíječce, která potěší náročnější zákazníky.
Co dalšího Vivo u své nové „vlajky“ nabízí? Nechybí stereo reproduktor s hlasitým, leč nečistým projevem. Z konektivity pak Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS, NFC, 5G, infračervený port a pochvala patří i za zvýšenou odolnost IP68 (vůči vodě a prachu).
Fotoaparát a video
Právě fotoaparát je u Vivo X90 Pro přímo klíčovým prvkem. Výrobce se totiž díky němu snaží zakrýt nedostatky při srovnání s loňskou generací. X90ka má na zádech trojitou sestavu fotoaparátů: 50,3Mpx hlavní s optickou stabilizací obrazu (OIS) a clonou f/1.8, 50Mpx portrétový s clonou f/1.6 a OIS a nakonec 12Mpx ultra-širokoúhlý s atypickým úhlem záběru 108°. Všechny fotočipy mají optiku od firmy Zeiss a disponují speciálním krytím T*.
Nejlepší práci odvádí hlavní snímač o velikosti jednoho palce – pořizuje velmi ostré snímky se špičkovou barevnou věrností, ve dne a hlavně i v noci. Zbytek sestavy však tolik entuziasmu nevzbuzuje. Širokoúhlý snímač (navíc se specializací na makro) podivně deformuje fotky a v šeru vyvolává spoustu šumu.
Sekundární 50Mpx fotoaparát určený pro portrétní fotky sice zvládá práci s bokeh efektem na výbornou, nicméně k ničemu jinému dobrý není a inzerovaný 2× optický zoom nezařizuje optika. Objevila se také kontroverze kolem focení Měsíce v režimu Superúplněk.
Fanoušky videa potěší široká nabídka režimů: HD, Full HD i 4K při 30 nebo 60 FPS, dále 8K při 24 FPS a rozsáhlá možnost stabilizace. Bohužel, ta nejzajímavější – gimbalová stabilizace – oproti loňsku tentokrát nepochopitelně chybí.
Závěr a hodnocení
Síla modelu Vivo X90 Pro je primárně v tom, v čem poráží svého loňského předchůdce. To je hlavní 50,3Mpx fotoaparát, rychlé 120W nabíjení a ergonomičtější proporce podpořené na omak příjemnou veganskou kůží.
Navíc stojí stejně jako vloni X80 Pro – tedy bezmála 27 tisíc korun. Vyplatí se tedy novinka? Určitě, hledáte-li vlajkovou loď s cenou pod 30 tisíc korun.
Nicméně trochu horší je to při porovnání s X80 Pro. V takovém případě možná nebude od věci sáhnout po předešlé generaci a ušetřit nějakou tu korunku.
Co se nám líbí
- výkonný hardware
- dlouhá softwarová podpora
- hlavní fotoaparát s optikou od Zeiss
- rychlé 120W nabíjení
- stejná cena jako vloni
- perfektní fotografie v noci
- zpracování zadní strany (veganská kůže)
- nekompromisní výkon
- kompaktnější rozměry
Co se nám nelíbí
- displej se meziročně zhoršil
- sekundární fotoaparát nenabízí skutečný optický zoom
- chybí pokročilá ultrazvuková čtečka otisků prstů
- absence gimbalové stabilizace videa