- Tohle je konec všech nadějí
- Vulkán ze Star Treku neexistuje
V roce 1966 debutoval televizní seriál Star Trek, který fanouškům představil fiktivní postavu jménem Spock z planety Vulkán, která obíhá kolem skutečné hvězdy 40 Eridani A. V roce 2018, tedy o 52 let později, astronomové oznámili, že poblíž této hvězdy objevili exoplanetu, čímž dali vzniknout teorii, že domovská planeta prvního důstojníka vesmírné lodi Enterprise skutečně existuje.
Nepřehlédněte: Vůbec první kompletní mapa mozku mouchy odhaluje děsivou podobnost se sítěmi umělé inteligence
Naděje pohasla. Vulkán ze Star Treku neexistuje
Navzdory nadšení, které kolem tohoto objevu několik let panovalo, nová studie aktuálně publikovaná preprintovým serverem arXiv tvrdí, že planeta Vulkán nakonec neexistuje a že údaje astronomů byly chybné, respektive šlo o falešně pozitivní detekci.
Planeta, kterou vědci nazvali 40 Eri b, byla v roce 2018 středem pozornosti, když skupina vědců začala procházet seznam exoplanet, které NASA považuje za vhodné k bližšímu studiu. Veškeré vzrušení příznivců startrekovského světa bylo bohužel zbytečné, protože Vulkán neexistuje.
Původně se však předpokládalo, že je skutečný, a to na základě analýzy, která využívala radiální rychlosti ke studiu vlnových délek vyzařovaného světla.
Nic víc než sci-fi
Na základě této analýzy se vědci domnívali, že kolem hvězdy obíhá exoplaneta a s hvězdou se gravitačně přetahuje. Při opětovném přezkoumání tohoto objevu však zjistili, že přitažlivost byla s největší pravděpodobností způsobena aktivitou na povrchu hvězdy, nikoli důkazem existence exoplanety v jejím okolí.
Přestože byla tato metoda úspěšně použita ve stovkách, ne-li tisících pozorování, nezaručuje stoprocentní úspěšnost. Podobné fluktuace totiž mohou být způsobeny vnitřními procesy v samotných hvězdách.
Proto se prozatím zdá, že mudrování o skutečné planetě Vulkán možná definitivně ustane. Nové zjištění samozřejmě neznamená, že v okolí hvězdy 40 Eridani A žádná exoplaneta není. Prozatím však fanoušci seriálu Star Trek, kteří živili myšlenku, že Spockova planeta tam někde venku opravdu existuje, musí spolknout hořkou pilulku.
Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: IFLScience