- To tu ještě nikdy nebylo
- Podařilo se zmapovat mozek octomilky
Vědci z Univerzity v Cambridge dokázali něco nesmírně zajímavého: Podařilo se jim kompletně zmapovat mozek larvy octomilky. Pro neurovědu to představuje obrovský skok kupředu, protože jsme získali kompletní obraz o 3 016 neuronech a 548 000 spojeních, které mozek mouchy pohánějí.
Nepřehlédněte: K Zemi se blíží jasná kometa, která by mohla zastínit hvězdy na obloze. Naposledy ji viděl pračlověk
Mozek larvy octomilky
Ještě zajímavější na tomto úspěchu je, že mozek mouchy zřejmě sdílí úžasné množství podobností s neuronovými sítěmi umělé inteligence. Právě takové sítě umožnily AI úspěšně (či méně úspěšně) napodobit lidskou evoluci.
Mapa mušího mozku byla vytvářena 12 let, přičemž vědci mapovali různé neurony a synapse probíhající mozkem larvy. Tato mapa, které se v neurovědách říká connectome, zahrnuje mozkové laloky a nervový provazec.
Pro mnohé může být považována za obrovský posun v neurovědě. Předpokládá se totiž, že mnoho nervových struktur a drah se při vývoji živočichů a hmyzu zachová.
To znamená, že když octomilka vyroste z malé kroutící se larvy v dospělou mušku, struktura jejího mozku zůstává více méně stejná. Je možné, že to platí i pro jiný hmyz, myši, a dokonce i pro člověka.
Výzkum pomůže vývoji propracovanější umělé inteligence
Tento úspěch svým způsobem přesahuje i oblast neurovědy, protože se někteří domnívají, že by mohl pomoci při vytváření futuristických neuronových sítí umělé inteligence, tedy sítí AI, které mají napodobovat realističtější způsoby fungování mozku zvířat a hmyzu.
Doposud jsme měli jen přibližnou představu o tom, kde se mohou nacházet jednotlivé prvky zvířecího mozku, díky nově zmapovanému mozku mouchy však přesně víme, kde se co nachází.
Zdroj náhledové fotografie: Milad Fakurian / Pixabay, zdroj: Science
Jak dlouho by zjišťovali strukturu mozku slona ?
Spíš by mě zajímalo, kde vzali to, že octomilka má mozek. Ta má akorát nějaká spojená ganglia, s mozkem, jak ho známe u savců, to nemá nic společného.