Vrtulník Ingenuity

Jak vypadá západ Slunce na Marsu? Vrtulníček NASA Ingenuity poslal lidstvu úchvatný snímek

  • Vrtulníčku Ingenuity se na Marsu povedlo něco neuvěřitelného
  • Během své poslední mise vyfotil na rudé planetě západ Slunce

Helikoptéra velikosti malého dronu jménem Ingenuity, která patří NASA, před několika dny na Marsu zdárně absolvovala svůj 45. mimozemský let. Tentokrát vědcům poslala snímek, který sice žádnou záhadu nepřináší, ale je zajímavější, než mnohé fotky, které jsme dosud viděli – na rudé planetě totiž vyfotila západ Slunce.


Nepřehlédněte: Jak vidí budoucnost Volkswagen? Levné, malé a spalovací přestane vyrábět, byznys postaví na elektromobilech


Vrtulník Ingenuity se nedávno vznesl k obloze ke svému již 45. letu, během kterého urazil téměř půl kilometru a pořídil nádherný snímek západu Slunce na rudé planetě, informovala o tom Laboratoř tryskového pohonu (JPL) v kalifornské Pasadeně.

Stroje NASA Ingenuity a Perseverance přistály společně uvnitř marsovského kráteru Jezero v únoru roku 2021. Vrtulníček poprvé vzlétl o dva měsíce později a původně měl za úkol provést pouze několik testovacích letů, aby prokázal odolnost nových technologií v drsném marsovském prostředí.

Protože však předčil očekávání NASA, mise byla rozšířena a nyní Ingenuity slouží jako neocenitelný průzkumník roveru Perseverance, který pátrá po stopách dávného života na Marsu a sbírá vzorky pro budoucí návrat na Zemi.

Jak vypadá západ Slunce na Marsu?

Snímky z kamery Ingenuity se zaměřují především na povrch Marsu, kde vrtulníček hledá zajímavé geologické prvky a potenciální překážky, které by mohly zkomplikovat mise roveru Perseverance.

Občas se však na některé z fotografií objeví něco mimořádného, například pohled na marťanskou oblohu. Přesně takový snímek dron pořídil při svém nejnovějším letu, ale s ještě vzácnějším objektem v záběru – Sluncem.

Perseverance
Zdroj: NASA

NASA hledá na Marsu život

Na fantastickém snímku je vidět Slunce mírně nad horizontem vrcholků kopců v procesu zapadání v 714. marťanském dni neboli sol Ingenuity. 

Paprsky prosvítající napříč snímkem pomáhají osvětlit zvlněnou mimozemskou krajinu z písku a skal uvnitř kráteru Jezero. Vše přitom vypadá tak nějak povědomě a obyčejně, jak kdyby fotografie byla pořízená na Zemi. A právě v tom spočívá její krása. 

Tyto podobnosti totiž utvářejí základ toho, proč vesmír vůbec zkoumáme. To, že nám fotografie západu Slunce z Marsu tolik připomíná pozorování ze Země, podtrhuje tenkou hranici mezi naší planetou, na které je život, a jinými světy bez života, které obíhají kolem našeho Slunce i mimo něj. 

Fotka symbolizuje samotnou podstatu pátrání NASA po dávném marťanském životě a vyvolává otázky, jak by mohly vypadat západy Slunce na jiných světech a zda se lidstvo jednoho dne stane jejich přímým účastníkem.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares