Počítač, webkamera

Češi, zbystřete! Tady je 5 příznaků, že vaše webkamera byla hacknuta a někdo vás špehuje

  • Být někým špehován je nefalšovaná noční můra
  • Odhalit šmíráka ale zase tak těžké není

Webová kamera nám umožňuje být ve spojení s blízkými a usnadňuje vyřešit pracovní záležitosti. V nesprávných rukou je však také nebezpečná. Pokud se hackerům a kyberzločincům podaří získat přístup k vašemu zařízení, mohou se během několika minut zmocnit vaší webové kamery a mikrofonu a použít je ke sledování.


Nepřehlédněte: NASA řeší malér. Hubbleův dalekohled klesl tak nízko, že jeho pozorování ruší satelity a vesmírný odpad


Jak poznat, že je webkamera používána?

Být špehován a nahráván není zrovna ideální, když se snažíte v teplákách sledovat Ordinaci v růžové zahradě. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je vaše webkamera používána bez vašeho souhlasu.

Největším indikátorem, že se děje něco, o čem byste měli vědět, je bezpochyby kontrolka webové kamery, která je přítomna ve většině notebooků. Pokud se rozsvítí, zatímco webovou kameru aktivně nepoužíváte, může to znamenat, že k ní má někdo zvenčí přístup.

tečka, mobil, telefon
Zdroj: FONETECH.CZ

Kontrolku webové kamery však lze v nastavení notebooku vypnout, takže není jediným znamením, že něco není v pořádku. Pokud zajistíte, aby byla vždy aktivní, snáze zjistíte, zda je používána.

Pokud jste uživatelem telefonu iPhone nebo mobilu s Androidem, existuje opravdu snadný způsob, jak zjistit, zda nějaká aplikace přistupuje k vaší kameře nebo mikrofonu, protože tato mobilní zařízení mají vlastní „signalizaci“.

Zelená či žluta tečka

Stavový řádek iPhonu pomocí oranžových a zelených ikon indikuje, zda je fotoaparát nebo mikrofon používán nějakou aplikací. A na Androidu to funguje úplně stejně. Kromě světelného znamení nebo ikony však existuje ještě několik dalších ukazatelů, že je něco v nepořádku.

Pokud jste si všimli neznámých aplikací na ploše telefonu nebo počítače, může to být známka toho, že do něj někdo nainstaloval software, aby měl k vaší kameře přístup. Podobně pokud se baterie vybíjí rychleji než obvykle nebo jste si všimli podivných rozšíření v prohlížeči, může to být znamení, že vás má někdo na mušce.

Evan Fitzroy, technický specialista společnosti Proxyrack, říká: „Nejdůležitější je všímat si neobvyklých věcí, které se začaly objevovat ve vašem počítači. Například nově nainstalované programy nebo dokumenty a také jakákoli vyskakovací okna nebo varování mohou naznačovat používání vašeho počítače zvenčí.“

Zdroj náhledové fotografie: Waldemar / Unsplash, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares