Kalina, laser

Jak nejlépe ochladit Zemi? Pomocí děl ke Slunci vystřelíme měsíční prach, vymysleli vědci

  • Jak zpomalit globální oteplování?
  • Experti chtějí kolem Země vytvořit prachový štít

Vědci si řadu let lámou hlavu nad tím, jak zmírnit dopady globálního oteplování. Aktivní v této oblasti je i skupina amerických astrofyziků, kteří nyní přišli s neuvěřitelným plánem, který spočívá v instalaci speciálních děl na povrch Měsíce a vystřelování regolitového prachu do vesmíru.


Nepřehlédněte: Vědci z něj jsou úplně paf! Teleskop Nancy Grace Roman umožní přetáčet vesmír v čase, jako když se film přetáčí na VHS kazetě


Vědci chtějí kolem Země vytvořit prachový štít

V novém výzkumu vědci navrhují vytěžit, nabrat a vystřelil prach z povrchu Měsíce mezi Zemi a Slunce, kde by nově „umístěné mraky“ po nějakou dobu zastínily naši planetu, než by je sluneční vítr a tlak záření rozptýlil do vesmíru.

Experti tvrdí, že za rok by takové prachové štíty mohly zmírnit sluneční záření dopadající na Zemi o 1,8 %, což je v rozmezí potřebném ke zpomalení rostoucí teploty naší planety. 

Vytvoření stínu, který byl přinesl požadovaný účinek, by vyžadovalo vytěžit 10 miliard kilogramů prachu, přesít je a naložit do balistického zařízení, jako je elektromagnetické dělo, a každý rok je vystřelit do vesmíru. „Jde o zhruba 100krát více hmoty, než lidé doposud vyslali do vesmíru,“ uvádí autoři.

Měsíc
Zdroj: WikiImages / Pixabay

Astronomové předpokládají, že prachové částice by mohly být použity k blokování slunečního záření ještě předtím, než dosáhne Země.

Tým dospěl k závěru, že nejslibnější strategií by bylo vystřelování měsíčního prachu rychlostí přibližně 3 až 5 km za sekundu směrem k prvnímu Lagrangeovu bodu, což by Zemi zastínilo po dobu až jednoho týdne ročně.

Odhadují, že pro takovou snahu by bylo zapotřebí energie odpovídající přibližně 2 500 startům rakety Saturn V.

Ochočíme si asteroid?

V roce 2012 astronomové uvažovali o tom, že mezi Slunce a Zemi posunou největší blízkozemní asteroid 1036 Ganymed o šířce 35 kilometrů, ale nedokázali vyřešit, jak jej gravitačně udržet na místě. Astronomové také zkoumali nákladné a zdrojově náročné geoinženýrské projekty, jako jsou gigantické obrazovky a reflexní zrcadla k ochlazení Země.

Mezi Zemi a Slunce dáme obří bubliny

Před několika měsíci pak vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) navrhli strategii, v jejímž rámci by obrovské množství velkých bublin, pečlivě umístěných mezi Zemí a Sluncem, odklonilo sluneční světlo (a tím i teplo) a zastavilo další globální oteplování.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares