Wolf 1069 b, NASA

Je to oficiální: Astronomové objevili další Zemi. Domnívají se, že může hostit život

  • Vědci objevili planetu podobnou Zemi
  • Teoreticky by na ní mohl existovat život

Keplerův dalekohled NASA objevil planetu podobnou Zemi, která obíhá svou hvězdu v tzv. obyvatelné zóně. To znamená, že voda by se v tomto vzdáleném světě mohla nacházet v kapalném skupenství, informují vědci z americké NASA.


Nepřehlédněte: Z našeho Slunce vychází záhadný signál. Zní jako tlukot srdce a každých 10 až 20 sekund se opakuje, zjistili vědci


Planeta podobná Zemi

Kepler-186f se nachází asi 490 světelných let od Země v souhvězdí Labutě. Obyvatelná zóna, označovaná také jako Goldilocksova zóna, je oblast kolem hvězdy, v níž se nacházejí objekty o hmotnosti planet s dostatečným atmosférickým tlakem, které mohou na svém povrchu udržovat kapalnou vodu.

Ačkoli vědci předpokládají, že se v naší galaxii Mléčná dráha nachází nejméně 40 miliard planet velikosti Země, Kepler-186f označují za jednu z nejvhodnějších, která může hostit život.

Co to znamená?

„Známe pouze jednu planetu, na které je život – Zemi. Při pátrání po životě mimo naši Sluneční soustavu klademe důraz na objevování planet s vlastnostmi, které napodobují vlastnosti Země,“ uvedla Elisa Quintana, vědecká pracovnice SETI Institute v Amesově výzkumném středisku NASA v Moffett Field v Kalifornii a hlavní autorka článku publikovaného v časopise Science. „Objev planety v obyvatelné zóně, která je svou velikostí podobná Zemi, je průlomem.“

Kepler 186f
Zdroj: NASA

Kepler-186f obíhá kolem hvězdy slabší než naše Slunce, červeného trpaslíky třídy M, typ hvězdy, která tvoří zhruba 70 % všech hvězd naší Galaxie.

Na jednu stranu má tato hvězda svítivost zhruba třetinu našeho Slunce, na druhou stranu se od ní nachází jen 53 milionů kilometrů daleko, tedy mnohem blíž než Země od Slunce. Kolem hvězdy oběhne Kepler-186f jednou za 130 dní.

Podle institutu SETI byly dosud objeveny tisíce planet v obyvatelných zónách. Vědci však nemohou jednoznačně určit, zda jde o planety s pevným povrchem, nebo o plynné obry, jako je Saturn nebo Jupiter.

Podle modelů vzniku planet by však planety s průměrem menším, než je 1,5násobek průměru Země, neměly být schopné vytvářet hustý plynný obal z vodíku a helia. Podle získaných údajů má Kepler-186f zhruba jen o deset procent větší průměr než Země.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science and Nature

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.